Zabawki dla rocznego dziecka

Ukończenie pierwszego roku życia to przełomowy moment w życiu dziecka. Można powiedzieć, że w tym wieku maluch się usamodzielnia. Przede wszystkim rozpoczyna naukę chodzenia. Jest ciekawy otaczającego go świata. Zaczyna mówić oraz używać przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem, np. przytula misia. Staje się również niezwykle ruchliwy, trudno go upilnować. Cały czas trzeba mieć na niego oko. W tym okresie dziecko zaczyna uczyć się poprzez zabawę więc ważne jest to jakimi zabawkami się otacza.Wtedy pojawia się pytanie: jakie zabawki na roczek? Najlepiej sprawdzą się te interaktywne z kolorowymi przyciskami. Dziecko reaguje na dźwięki, rozpoznaje kształty, kolory, przedmioty. Powinniśmy więc wybierać zabawki, które rozwijają sprawność rączek oraz koordynacje wzrokowo – ruchową, na przykład takie na dopasowywanie kształtów. Dziecko zaczyna chodzić, a rodzice nie są w stanie cały czas koordynować jego ruchów, nieustannie za nim chodzić. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju tzw. pchacze czy chodziki, które pomogą dziecku utrzymać równowagę i tym samym ułatwić naukę chodzenia.
Dla rocznego dziecka atrakcyjne są również wszelkiego rodzaju miękkie pluszowe przytulanki. Na rynku dostępne są na przykład misie świecące w ciemności z funkcją włączenie kołysanek, co pomaga dziecku zasnąć. Niektóre umożliwiają również nagranie własnej kołysanki. Dzięki temu dziecko przed zaśnięciem może słuchać ulubionej piosenki śpiewanej przez mamę.
Bez względu na wiek malucha ważne jest częste czytanie bajek. Taka praktyka rozwija wyobraźnię dziecka, uspokaja, a także uczy określonych zachowań. Niewykluczone, że dzięki temu maluch szybciej nauczy się czytać i w przyszłości sam chętnie będzie sięgał po książki, a wszyscy wiemy jakie to ważne w dzisiejszych czasach gdzie ludzie coraz mniej czytają książki.
Wiele małych dzieci nie lubi kąpieli. Aby oswoić je z wodą warto zaopatrzyć się również w zabawki do wody. Dzisiaj jednak nie ograniczają się one jedynie do nakręcanych kaczuszek. Wybór jest naprawdę duży. Podczas kąpieli dziecko nie tylko może bawić się gumowymi zwierzątkami, przeglądać specjalne książeczki czy przelewać wodę przez zabawki, ale również grać w koszykówkę dzięki przyczepianemu do wanny specjalnemu koszowi. Od tej pory kąpiel będzie kojarzyła się dziecku ze świetną zabawą, a nie codziennym, przykrym obowiązkiem.
W dobie internetu i niezliczonej ilości urządzeń elektronicznych rodzicom zdarza się „iść na łatwiznę” i kiedy dziecko jest niegrzeczne, nudzi się czy marudzi (np. podczas oczekiwania w kolejce do lekarza) daje mu się do rączek smartfona z grą czy ulubioną bajką. Pozornie nic w tym złego. Jednak dziecko szybko przyzwyczai się do urządzenia i w każdej takiej sytuacji zamiast zabawy będzie chciało smartfona, a nie trzeba chyba zaznaczać, że dla małego dziecka wpatrywanie się w ekran telefonu nie jest niczym dobrym ani zdrowym. Maluch już w wieku kilku lat może wręcz uzależnić się od urządzeń elektronicznych. Zanim więc „sprezentujemy” swojemu dziecku smartfona warto mieć na uwadze ewentualne konsekwencje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here