Czym zajmuje się chirurg dziecięcy?

Dzieci bardzo często chorują. Ich małe organizmy nie działają jeszcze w stu procentach prawidłowo, cały czas się rozwijają i przez to są bardzo podatne na działanie różnych czynników, niekoniecznie tych pozytywnych. Błyskawicznie łapią wirusy i bakterie, które później przekształcają się w różnego typu choroby i schorzenia. Z tego powodu każdy rodzic musi regularnie odwiedzać ze swoim dzieckiem gabinety pediatryczne, a także poddawać swoją pociechę profilaktycznym badaniom, sprawdzając i kontrolując dzięki nim stan jej zdrowia. Czasem jednak pomoc zwykłego pediatry nie wystarcza. Z niektórymi przypadkami chorób poradzi sobie wyłącznie chirurg dziecięcy. A czym się on zajmuje?

Dziecięcy chirurg specjalizuje się w dziedzinie medycyny nazywanej chirurgią dziecięcą. Skupia się ona przede wszystkim na leczeniu operacyjnym. Zajmuje się najmłodszymi pacjentami, których wiek nieraz nie przekracza kilku dni życia. Do chirurga dziecięcego można zatem zgłosić się z noworodkiem, kilkulatkiem oraz nastolatkiem, którego wiek nie będzie przekraczać osiemnastego roku życia. Czasem też, w skrajnych przypadkach, chirurgia dziecięca leczy nieprawidłowo rozwijający się płód w łonie matki.

Chirurgia dziecięca nie jest jakąś wyjątkowo starą specjalizacją. Dopiero w ciągu ostatnich lat stała się jednym z odłamów chirurgii ogólnej. Zauważono bowiem, że organizmy i ciała dzieci powinny być leczone w inny sposób od tych dorosłych. Inaczej należy przeprowadzać na nich zabiegi chirurgiczne, dlatego też inna grupa specjalistów powinna zająć się ich wykonywaniem, a nie zwykli chirurdzy, dotychczas skupiający się na leczeniu dorosłych pacjentów. Dziecko jest zupełnie inną istotą od dorosłego.

W naszym kraju chirurgia dziecięca jest jedną z głównych i zdecydowanie najważniejszych specjalności lekarskich. Niektóre placówki medyczne zdążyły się w niej wyspecjalizować, choć zwykle gabinety, w których pracują chirurdzy dziecięcy, umieszczane są po prostu w istniejących już ośrodkach zdrowia, szpitalach i klinikach dziecięcych. Działają w każdym większym mieście, dlatego rodzice bez trudu mogą je odnaleźć i zapisać do nich swoje pociechy. Na pewno jest to ważne, by zrobić to jak najszybciej, aby móc szybko pomóc choremu dziecku. Każda dolegliwość czy schorzenie może bowiem utrudniać mu życie i przeszkadzać w jego rozwoju.

Oczywiście chirurg dziecięcy zajmuje się wyłącznie tymi najpoważniejszymi i najskrajniejszymi przypadkami. Całe szczęście nieczęsto do nich dochodzi. Zazwyczaj dzieci rozwijają się na tyle prawidłowo, że nie muszą odwiedzać aż tak specjalistycznych placówek medycznych. Mimo wszystko każdy rodzic powinien dbać i troszczyć się o ich zdrowie. A jak to zrobić? Przede wszystkim należy pamiętać o regularnych badaniach. Najważniejsze są badania krwi i moczu. Analizują to wszystko, co dzieje się w małym organizmie i potrafią dojrzeć pierwsze objawy przeróżnych chorób. Maluch, który poddawany jest im systematycznie, jest w stanie wraz ze swoimi rodzicami kontrolować stan swojego organizmu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKlocki
Następny artykułKiedy dziecko raczkuje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here