Witamina D dla dzieci

Witamina D potrzebna jest niemal w każdej komórce naszego ciała i na pewno nikt nie zakwestionuje tego, iż witamina D jest jak najbardziej niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego naszego organizmu.
Od ilościowi witaminy D w naszym organizmie, zależy prawidłowa praca bardzo wielu organów. Spożywanie witaminy D może nas uchronić od wielu schorzeń, dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiedni poziom witaminy D. Szczególnie ważną rolę witamina ta odgrywa w przypadku dzieci, bowiem to własnie obecność witaminy D w organizmie dziecka, jest gwarancją odpowiedniego, zdrowego rozwoju dla młodego jeszcze organizmu. W tym czasie dojrzewa jeszcze u dzieci układ kostny, mięśniowy, a także układ nerwowy. Jednak co ciekawe i na co, należy zwrócić uwagę, to fakt, iż niebezpieczny jest zarówno niedobór witaminy D, jak i jej nadmiar.

Dlaczego witamina d dla dzieci jest tak ważna? Witamina D odpowiedzialna jest przede wszystkim za prawidłowy rozwój układu kostnego, a jej odpowiedni poziom zapobiega:
– krzywicy,
– chorobom zębów (opóźnione ząbkowanie, czy też próchnica),
– osłabieniom odporności,
– nadciśnieniom tętniczym,
– cukrzycy,
– nowotworom.
– infekcjom.

Jakie są objawy niedoboru witaminy D u dzieci? Do najczęstszych objawów tej witaminy, możemy zaliczyć między innymi:
– opóźniony proces zrastania się ciemiączka,
– nadmierna płaska główka z tyłu,
– krzywica,
– słabość mięśni
– otyłość,
– spowolniony wzrost,
– opóźnione ząbkowanie,
– nerwowość dziecka,
– zaparcia,
– nadmierna potliwość,
– tzw. „żabi brzuszek” – miękki, rozlewający się na boki brzuszek.

Gdy zauważymy u swojego dziecka niepokojące objawy, warto w takim przypadku udać się do lekarza, który zleci wykonanie badania krwi, na podstawie którego będzie znany poziom witaminy D u dziecka. Jednak gdy okaże się, że nasze dziecko ma niedobór witaminy D, to warto pamiętać o tym, iż należy przed rozpoczęciem dawkowania witaminy D u dziecka, najpierw skonsultować się z lekarzem, który przekaże nam stosowne zalecenia. Jest to bardzo istotne, ponieważ nadmiar witaminy D jest tak samo niekorzystny jak niedobór. Niebezpieczne może być nawet równoczesne podawanie tranu i witaminy D, dlatego tak ważne jest zaznajomienie się, z zaleceniami dotyczącymi uzupełniania niedoborów tejże witaminy.
Do objawów przedawkowania witaminy D zaliczamy:
– pojawiające się biegunki,
– bóle głowy i oczu,
– szybkie męczenie się,
– świąd skóry,
– brak apetytu,
– częste oddawanie moczu.

Gdzie znajdziemy witaminę D?
Oprócz leków i rożnych suplementów diety dostępnych w aptekach, witaminę D oczywiście możemy dostarczać wraz z pokarmem. Występuje ona na przykład w:
– grzybach i drożdżach,
– w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego,
– w rybach (łosoś, tuńczyk, sardynki, itp.).
Co ciekawe organizm nasz również potrafi sam wytworzyć witaminę D, dzieje się tak za sprawą promieniowania (dlatego też nie bez powodu witaminę D określamy mianem „witaminy słońca”). Działanie promieni słonecznych na nasz organizm jest wystarczający, by wytworzyć odpowiednią ilość witaminy D w organizmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here