Spełniona kobiecość.

W dzisiejszych czasach rola kobiet zwiększyła się i to znacząco, porównując ją na przykład do czasów naszych matek. Kobieta kiedyś miała być przede wszystkim matką, miała dbać o dom, rodzinę. Dziś wiele kobiet buntuje się przed takim szablonowym obrazowaniem kobiet. Wiele z kobiet podejmuje dużo zawodów typowo „męskich” , a społeczeństwo i tak dalej dziwi się, jak na przykład widzi kobietę za kierownicą autobusu bądź ciężarówki. Kobiety ciężko pracowały wiele lat i dalej pracują na to, by traktować je na równi z mężczyznami. Jest wielu zwolenników, ale i przeciwników tego. Niestety dla niektórych dalej kobieta powinna zajmować się tylko domem i dziećmi.
Kobieta jako niezwykle wszechstronne stworzenie spełnia się w wielu rolach naraz. Pomimo iż jest aktywna zawodowo, dodatkowo spełnia się jako matka. Trzeba powiedzieć jednak, że to właśnie macierzyństwo jest chyba najtrudniejszą rolą w życiu kobiety.
Nie wszystkie kobiety decydują się na bycie matką. Powiem wam, że ja to rozumiem i szanuję. Nie można nikogo do tego zmusić. Rola matki to niezwykle odpowiedzialna rola i nie każdy jest do tego stworzony. Naprawdę uważam, że jeśli kobieta nie ma w sobie instynktu macierzyńskiego, to pod żadnym pozorem nie powinna ulegać presji społeczeństwa. A niestety pomimo tego, że mamy XXI wiek i tak dalej towarzyszy nam zaściankowy schemat myślenia, ograniczający kobietę tylko do roli matki. Nie. Nieprawdą jest to, że kobieta musi być matką, żeby poczuć w pełni swoją kobiecość i mówi to kobieta, która jest matką. Właśnie przez to, że wiem co to jest macierzyństwo, mogę stanąć w obronie kobiet, które nie czują powołania do tego. Bo macierzyństwo to jest powołanie. Uwierzcie mi, że gdyby kobiety decydowała się na bycie mamą z powołania, to w domach dziecka byłyby tylko dzieci, które straciły w tragicznych sytuacjach rodziców/rodziny.
Tak dużo się słyszy teraz o kobietach, które mają depresje poporodowe. Niektórzy mówią, że to wymysł współczesnego świata. Myślę, że i kiedyś też istniała tak choroba. Tylko nie mówiło się o tym, bo nie wypadało. Dziś kobiety, dzięki m.in. mediom społecznościowym są w stanie się wspierać i wymieniać doświadczeniami. Wiele znanych kobiet porusza temat takiej depresji, przy czym przecierają szlaki innym kobietom.
Do pewnego momentu wiele mediów, poradników stawiało macierzyństwo tylko w dobrym świetle. Nie da się zaprzeczyć i myślę, że większość kobiet się ze mną zgodzi, iż bycie mamą to rzeczywiście cudowny dar. Macierzyństwo ma tyle samo zalet i wad, jednakże nie jest jednowymiarowe. Nie można mówić, że rola matki to tylko sielanka i wprowadzać tym młode kobiety w błąd. Właśnie takie matki nie mogą wtedy odnaleźć się w takiej roli, bo były przygotowane na coś innego, a niestety codzienność różni się od opisów z poradników. Wiele z matek nie raz płakało z bezsilności, bezradności. Bycie matką to praca na cały etat, do końca życia. Każdą inną pracę można zmienić, tej nie. Dlatego ważne jest to, żeby ta decyzja została podjęta przez kobietę, nie przez jej rodzinę, znajomych, którzy wywierają na niej presję.
Pamiętajcie, że macierzyństwo jest piękne, jednak nie definiuje kobiecości.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWitamina D dla dzieci
Następny artykułUbranka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here