Pierwsze dziecko - wielka niewiadoma

Narodziny pierwszego dziecka to wielkie wydarzenie – nie oznacza to, że w przypadku kolejnych potomków tak nie jest, ale to w przypadku pierwszego dziecka, rodzice zderzają świat wyobrażeń ze światem realnym. Już sama wieść o tym, że dziecko zostało poczęte małymi krokami zmienia całe życie. Przyszła mama często nie wie czego się spodziewać po swoim organizmie, boi się porodu, który przecież będzie pewnie tak mocno bolał i podziwia kobiety, które dały radę urodzić, bojąc się czy jej się to uda.

Wraz z kolejnymi miesiącami ciąży zbliża się czas rozwiązania. Oznacza to już poważne przygotowania na przyjście nowego członka rodziny. Zaczyna się zastanawianie, co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka. Z pewnością przydadzą się jakieś ubranka. Te często dostaje się w prezencie od rodziny lub znajomych. Czasami kupowane jest parę nowych sztuk ubranek, lecz dosłownie „parę”, dlatego że maluch w ekspresowym tempie z nich wyrasta. W wyprawce nie może zabraknąć przeróżnych środków do higieny. Tutaj trzeba uważać na to, aby nie przesadzić. Lepiej jest kupić małą butelkę kremu nawilżającego bo niestety nie wiemy, czy maluch nie będzie na coś uczulony. Nawet w przypadku pampersów trzeba uważać. Kolejnym poważnym zakupem, który muszą przemyśleć rodzice to wózek, fotelik do samochodu i kołyska lub łóżeczko.

Jak już wszystko gotowe to nic tylko rodzić. Z pewnością wiele kobiet stresuje się, gdy zegar przed porodem coraz szybciej chodzi, ale w końcu będą mogły zobaczyć swoje dziecko.
Podobno, kiedy tylko to się stanie, to o bólu szybko się zapomina bo pociecha jest już na rękach.
Niektórzy ludzie lepiej odnajdują się w opiece nad niemowlęciem, inni wolą kiedy dziecko zaczyna mówić, co pozwala na jakąkolwiek lepsza komunikację. Tak czy inaczej, rodzice muszą przejść przez każdy etap.

Tutaj doświadczenia są przeróżne. Jeżeli szczęśliwie dziecko jest ogólnie zdrowe to od jego charakteru lub ewentualnych dolegliwości zależeć będzie, jak bardzo rodzice będą zmęczeni. Każdy noworodek budzi się często w nocy, aby zjeść. Mamy karmiące piersią mają tutaj trochę łatwiej, bo wystarczy, że przyłożą dziecko do piersi i tak naprawdę w półśnie je karmią. Mamy, które takiego przywileju nie posiadają lub wybrały karmienie innym mlekiem, muszą niestety odpowiednio je za każdym razem przygotowywać. Lub robić to na zmianę z ojcem dziecka.
Inną rzeczą jaką dotyka dzieci, chociaż nie wszystkie są kolki. Za to ząbkowanie nie ominie nikogo.

Na pewno pojawią się chwilę słabości i pomoc od rodziny, na przykład od dziadków dziecka czy ciotek, będzie bezcenna. Kiedy pociecha ma już rok to często zaczyna stawiać pierwsze kroki. Takie chwile dają dużo radości i wynagradzają cały trud włożony w wychowanie. Rodzicom największą radość, z reguły dają momenty jak ich dziecko po raz pierwszy zaczyna mówić ” Ma-ma”, „Ta-da”.

Każde dziecko jest inne i z każdym inaczej będzie przebiegał trud wychowania. Trud, który w przyszłości przyniesie piękny owoc. To właśnie od rodziców zależy, jak bardzo piękny będzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here