Różne oblicza ciąży

Ciąża to magiczny i wyjątkowy czas w życiu kobiety. Czas refleksji nad swoim życiem, czas przygotowywania się do narodzin dziecka. Nasze dotychczasowe życie diametralnie się zmieni z chwilą pojawienia się na świecie bobasa. Czas tych 9 miesięcy ciąży pozwala kobiecie na oswojenie się z myślą o dziecku i przygotowanie się na jego pojawienie. To bardzo ważne, aby kobieta z pełną świadomością powitała na świecie swojego potomka, świadomością dojrzałego macierzyństwa, nie tylko tego kolorowego, jak to przedstawiają kolorowe czasopisma i reklamy, ale też tego codziennego, monotonnego trudu, jakim jest wychowanie maleństwa. Nasze życie nie będzie wyglądało, jak z reklamy, a my nie będziemy po narodzinach dziecka wyglądać, jak modelki (przynajmniej nie na początku). Pojawienie się maleństwa burzy cały nasz dotychczasowy porządek życia, już nigdy nie będzie ono wyglądało tak, jak przed narodzinami dziecka.
Jednak nie oznacza to, że nasze życie będzie teraz nudne, szare i monotonne. Ależ skąd. Nasz maluch zapewni nam wiele atrakcji i urozmaiceń w naszym życiu. Spowoduje,że będziemy mieli dla kogo z żyć, będziemy mieć cel, jakim stanie się nasze dziecko. Każdego dnia będziemy toczyć walkę o zapewnienie mu jak najlepszych warunków życia, o to, aby niczego mu nie zabrakło, aby dorastało w atmosferze miłości i czułości, aby wiedziało, że jest kochane.
Nie dla każdej kobiety dziecko w brzuchu oznacza cud i szczęście. Dla wielu z nich to porażająca wiadomość, która na zawsze już zniszczy ich życie.Te kobiety nie pragną tego małego cudu, nie cieszą się, że dziecko w brzuchu to owoc ich miłości, to dar, z którego należy się cieszyć. Część tych kobiet odczuwa silny lęk i strach przed tą ciążą, bo ich nienarodzone jeszcze dziecko nie jest owocem miłości, nie jest wyczekane i utęsknione. To tylko skutek „miłości” ich pijanego partnera. Takie ciąże nie mogą dawać szczęścia kobietom, bo zradzają się z bólu i cierpienia tych kobiet, ich nieustannego strachu przed partnerem. Te kobiety zachodzą w kolejne ciąże i są przerażone faktem, jak zdołają utrzymać się ich rodziny i dzieci narodzone w takiej atmosferze lęku i strachu.
Dziecko w brzuchu to nie zawsze radość i wielkie wyczekiwanie na jego narodziny. Czasem to też ogromny ciężar i ból, z jakim przyszło zmagać się matkom noszącym te dzieci pod sercem. Czasem zdarza się, że to dziecko nie jest owocem miłości, ani nawet pijaństwa partnera, ale czegoś o wiele straszniejszego, owocem gwałtu.
Jak donosić taką ciążę, wiedząc, że maleństwo jest synem albo córką sprawcy, człowieka, który tak bardzo skrzywdził kobietę, przyszłą matkę tego dziecka.Jak go wychowywać w atmosferze miłości i czułości, skoro matka ma ambiwalentne uczucia do swojego dziecka.
To bardzo trudne, kiedy kobietą targają tak sprzeczne emocje i należy pozwolić jej dokonać wyboru, czy będzie zdolna uczestniczyć w procesie wychowania tego dziecka czy nie.Nie można jej potępiać, kiedy nie zdecyduje się zostać dla niego matką, bo odchodząc od niego mniej go zrani niż będąc u jego boku i każdego dnia obarczając go za los, jaki ją spotkał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here