Kalibracja alkomatu a bezpieczna jazda samochodem

Obecnie mnóstwo kierowców zaopatruje się w alkomaty. Posiadając to urządzenie mogą oni w każdej chwili zbadać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i upewnić się czy mogą bezpiecznie usiąść za kółkiem. Aby alkomat pokazywał precyzyjne wyniki niezbędna jest jego kalibracja.

Na czym polega kalibracja alkomatu?

Każdy alkomat działa w podobny sposób. Wystarczy dmuchnąć w ustnik tego urządzenia, a ono przy pomocy specjalnych czujników potrafi ustalić czy w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol. Każdy alkomat określa również jego stężeniu.

Urządzenie to jest bardzo precyzyjne i operuje delikatnymi sensorami, zatem wymaga regularnego serwisu. W wielu potrzebna konieczna jest jego kalibracja. Czynność ta pozwala urządzeniu działać poprawnie oraz we właściwy sposób interpretować wskazania sensora.

Kalibracja alkomatu to proces kontrolno – optymalizacyjny konfigurujący oprogramowanie alkomatu w taki sposób, aby mógł on w prawidłowy sposób wskazywać wartości alkoholu w pobieranym powietrzu.

Kalibracja polega na zestrojeniu wewnętrznego oprogramowania z sensorem tego urządzenia. Polega ona na poddaniu alkomatu testom i wyznaczeniu jego sprawności przy pomocy specjalnych symulatorów BAC. Dzięki nim można podać do urządzenia próbkę powietrza o odpowiednio zadanych parametrach takich jak: siła przepływu, temperatura oraz stałe stężenie alkoholu, które to są zbliżone do parametrów próbki pobieranej podczas przeprowadzania badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Powtarzanie tego procesu jest niezbędne dla prawidłowej pracy alkomatu.

Kiedy warto wykonać kalibrację alkomatu?

Częstotliwość kalibracji tego urządzenia zależy między innymi od:

– typu alkomatu

– zastosowanego w nim sensora

– intensywności jego wykorzystywania

– ilości przeprowadzanych prób

– sposobu użytkowania

– oraz warunków przechowywania

W przypadku alkomatów wyższej klasy zalecane jest, aby przeprowadzać kalibrację przynajmniej raz na 6 miesięcy lub po wykonaniu ilości badań określonej przez producenta w instrukcji obsługi. Dla alkomatów niższej klasy okres ten jest nieco krótszy. Sklep Kalibrujemy.pl to miejsce oferujące szerokie usługi w tym zakresie.

Każdy alkomat należy poddać kalibracji zawsze wtedy, gdy:

– bez względu na rodzaj zastosowanego sensora wynik badania osoby niespożywającej alkoholu jest inny niż 0. 00 procent

– bez względu na rodzaj zastosowanego sensora wynik badania osoby spożywającej przed chwilą alkohol wynosi 0.00 procent

– alkomat podczas wykonywania testu nie wykazuje żadnej reakcji

– na wyświetlaczu alkomatu pojawia się napis CAL

– po spożyciu alkoholu wynik trzech wykonanych badań w poszczególnych odstępach czasu jest jednakowy i się nie zmienia

– urządzenie przez długi czas było przechowywane w temperaturze innej niż wskazuje instrukcja użytkowania

Kalibracja jest gwarancją prawidłowych odczytów wykonywanych badań. Mając na uwadze swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo za kierownicą warto wykonać kalibrację alkomatu zawsze wtedy, gdy zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w wynikach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here