usg jamy brzusznej Warszawa

Badanie ultrasonograficzne, inaczej USG, to nieinwazyjna i zupełnie bezpieczna metoda diagnostyczna. Umożliwia wykrycie wielu zmian chorobowych, a jednocześnie może być często powtarzana. Jednymi z bardziej powszechnych badań tego typu są USG piersi i USG jamy brzusznej. Regularnie wykonywane, mogą ustrzec przed poważnymi schorzeniami. Stanowią także niezastąpiony element profilaktyki antynowotworowej.

USG piersi pozwoli ci uniknąć raka

Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy kobiet w Polsce otrzymuje przykrą wiadomość: zdiagnozowano u nich raka piersi. Systematyczna kontrola sytuacji zdrowotnej mogłaby uchronić je przed tym problemem.

Pierwszy krok – samobadanie piersi w domu

Najprostszym sposobem na wykrycie ewentualnych guzów jest samobadanie piersi. Jak je wykonać? Stań przed lustrem i podnieś ręce do góry. Czy nic nie zmieniło się w kształcie twoich piersi? W jakim stanie jest skóra – czy nie jest pomarszczona lub napięta, czy nie ma przebarwień? Teraz połóż ręce na biodrach i ponów obserwację. Następnie ściśnij brodawkę w celu sprawdzenia, czy nie wypływa z niej żadna wydzielina. W dalszym ciągu stojąc, połóż prawą rękę z tyłu głowy, a lewą na prawej piersi. Delikatnie naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj wzdłuż piersi niewielkie kółeczka. W podobny sposób zbadaj lewą pierś. Badanie to wykonuj raz w miesiącu, najlepiej tydzień po okresie. Pozwoli ci ono w miarę szybko wykryć niekorzystne zmiany.

Mammografia i USG piersi – czym się różnią?

Podczas samobadania piersi wyczułaś zgrubienie lub z twojej brodawki wydziela się krew albo inna ciecz? To znak, że konieczna będzie mammografia lub usg piersi. Warszawa jest miejscem, w którym rokrocznie setki kobiet poddają się tym badaniom. Obie metody obrazują morfologię piersi, jednak różnią się czynnikiem diagnostycznym. Mammografia wykorzystuje promienie rentgenowskie, podczas gdy USG – ultradźwięki. U kobiet do 35 – 40 roku życia dominuje tkanka gruczołowa, której stan lepiej rozpoznaje ultrasonograf, podczas gdy u starszych kobiet przewagę zyskuje tkanka tłuszczowa. Tkankę tłuszczową o wiele skuteczniej „prześwietlają” promienie rentgenowskie. USG piersi jest zalecane także tym kobietom, które z jakichś względów nie mogą być eksponowane na wpływ promieni Rentgena, np. paniom w ciąży.

USG jamy brzusznej – jak się przygotować?

Brzuch zajmuje centralne miejsce w organizmie – są tam zlokalizowane najważniejsze narządy, takie jak wątroba, trzustka, żołądek. Podstawową metodą oceny ich stanu jest usg jamy brzusznej. Warszawa jako stolica może poszczycić się szpitalami i przychodniami zaopatrzonymi w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, w tym doskonałej jakości ultrasonografy. Dokuczają ci bóle brzucha, częste biegunki lub masz problemy z jelitami? Poproś lekarza prowadzącego, by skierował cię na USG jamy brzusznej. Sześć godziny przed badaniem nie powinieneś niczego jeść, a trzy godziny przed – pić. Powstrzymaj się także od oddawania moczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here