Olejek lawendowy – sposób na relaks i piękną cerę

0
816

Kwiaty lawendy pięknie wyglądają i cudownie pachną. Wytwarzany z nich olejek jest skarbem aromaterapii. Wykorzystywany w kosmetologii i przemyśle perfumeryjnym, jest składnikiem mydeł, kremów, balsamów, wód toaletowych i perfumowanych. Znany z właściwości uspokajających, ma łagodzący wpływ na układ nerwowy.

Olejek lawendowy – dlaczego jest tak cenny?

Olejek lawendowy znano już w starożytności. Jego zalety wychwalał Hipokrates, a podczas pierwszej wojny światowej stosowano go do opatrywania ran. Będący dumą Prowansji, od dawna używany jest w perfumiarstwie. Destyluje się go z lawendy wąskolistnej, rośliny hodowanej głównie na południu Francji. Jego produkcja wymaga użycia wyjątkowo dużej ilości kwiatów i łodyg rośliny, stąd dobrej jakości esencja nie może kosztować kilku złotych za buteleczkę. Szczególnie w celach leczniczych należy dbać o wysoką jakość produktu – olejki eteryczne czystej klasy terapeutycznej posiadają stosowne certyfikaty.

Właściwości prozdrowotne olejku lawendowego

Olejek lawendowy jest jednym z najłagodniejszych olejków eterycznych, dlatego można go używać bezpośrednio na skórę. Nie trzeba go rozcieńczać ani zmywać. Pamiętaj jednak, że jest intensywny: wystarczy kilka kropli dodanych do kremu albo toniku. Chroni przed starzeniem, przez co jest częstym składnikiem specyfików przeciwzmarszczkowych.

Podobnie jak witamina C, olejek lawendowy jest silnym przeciwutleniaczem. Powinny go używać osoby mające problem z cerą, ponieważ ogranicza wydzielanie sebum. Wspomaga leczenie łuszczycy, łagodzi stany zapalne skóry i zmniejsza owrzodzenia. Koi w przypadku oparzeń słonecznych i usuwa obrzęki. Wspiera zwalczanie alergii, ponadto ma działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.

Dobroczynne właściwości olejku lawendowego wynikają z jego zawartości. Zawiera linalol, lawendulol, octan linalolu, ocymeny, kumaryny, garbniki, fitosterole i flawonoidy. Za charakterystyczny, mocny zapach lawendy odpowiada linalol. Fitosterole, flawonoidy i garbniki zwalczają wolne rodniki. Kumaryna rozszerza naczynia krwionośne, ma właściwości przeciwskurczowe i przeciwdziała obrzękom.

Olejki eteryczne pomogą ci zwalczyć stres

Olejki od dawna stosowane są w celach relaksacyjnych. Jeżeli uskarżasz się na nerwowość, bóle głowy i brakuje ci wytchnienia, aromaterapia może przywrócić ci równowagę. Olejek lawendowy, podobnie jak olejek różany, olejek z bergamotki, olejek jaśminowy i olejek z melisy, są używane w celu uśmierzenia stanów wzmożonego napięcia i niepokoju. Warto zmieszać kilka z nich i upajając się cudownym zapachem, powoli wdychać powietrze. W ten sposób rozluźnisz się po ciężkim dniu i uwolnisz negatywne emocje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here