Wypadanie włosów jest zjawiskiem, które dotyka coraz większą grupę kobiet i mężczyzn. W momencie jego wystąpienia zaczynamy zastanawiać się nad jego podłożem oraz tym, co możemy zrobić, aby zahamować ich nadmierne wypadanie. Znalezienie przyczyny wspomnianego problemu pozwoli nam nie tylko w jego rozwiązaniu, ale także i da nam możliwość zapobiegnięcia występowania wspomnianego zjawiska w przyszłości.
Zagęszczenie włosów na głowie zależy od czynników genetycznych, rasowych, okresu życia oraz konkretnych okolic głowy. Podlega ono dużym wahaniom, a wraz z wiekiem ich gęstość stopniowo się zmniejsza.
Zjawisko fizjologicznego wypadania włosów
Utrata włosów, która zauważalna jest podczas ich mycia lub czesania, jest naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem. W końcu należy pamiętać że każdego dnia tracimy pewną ilość włosów, co nie powinno nas zbytnio niepokoić, zwłaszcza w okresie wiosny i jesieni, gdzie to notujemy zwiększone wypadanie włosów.
Jednak większości z nas może być ciężko stwierdzić, czy w danym momencie mamy do czynienia z ich fizjologiczną utratą. Liczba wypadających włosów w przypadku każdej z osób jest indywidualną kwestią, lecz nie powinna przekraczać od 70 do 100 włosów dziennie. W momencie utrzymywania się zjawiska, w którym przez kilka tygodni tracimy większą ich ilość, czyli ponad 100, powinniśmy zastanowić się, jaka jest tego przyczyna oraz co możemy zrobić, aby jej zaradzić. Brak podjęcia jakichkolwiek kroków we wspomnianej kwestii, może doprowadzić do łysienia, czyli braku równowagi między wypadającymi a odrastającymi włosami.
Czynniki, mające wpływ na nadmierne wypadanie włosów
W wyniku zwolnienia cyklu wzrostu włosa oraz zmniejszonej grubość jego łodygi, dochodzi do zwiększonej utraty włosów. Wystąpienie wspomnianego zjawiska, może mieć różne podłoże, a główne czynniki, które je determinują to m.in. palenie papierosów, nadmierny stres, ciężka infekcja, przebyta choroba, czy też nieodpowiednia dieta. W przypadku tego ostatniego, możemy mieć do czynienia z deficytem energetycznym lub niedoborem białka. Duży wpływ na omawiany problem mają także zażywane przez nas leki oraz zachodzące w naszym organizmie zmiany hormonalne. Niekiedy nadmierna utrata włosów jest jednym z objawów choroby lub nieprawidłowego funkcjonowania poszczególnych narządów.
Jak zapobiec wypadającym włosom?
W przypadku nadmiernej utraty włosów, która jak wiadomo może prowadzić do łysienia, warto jest w pierwszej kolejności zadbać o i ich prawidłową pielęgnację. Następnie należy zatroszczyć się o dobrą dietę, dzięki której będziemy mogli dostarczyć naszemu organizmowi wielu bardzo cennych składników w postaci nie tylko witamin, ale także i wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Pomocniczo można również sięgnąć po suplement diety, jakim jest Oeparol, który pozwoli nam na dostarczenie tych wszystkich składników odżywczych, których nie uda nam się przyjąć/uzupełnić podczas codziennej diety, które dbają o zdrowy wygląd naszej skóry i włosów.