Zaburzenia ze spektrum autyzmu odkryto stosunkowo niedawno. Dzięki temu osoby dotknięte zespołem Aspergera rozumieją swoje emocje i wiedzą, dlaczego działają w ten, a nie inny sposób. Coraz większa wiedza na temat zaburzenia pozwala dobrać najlepsze metody leczenia. Jakie? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.
Zespół Aspergera – czym się charakteryzuje?
Zespół Aspergera u dorosłych jest rozpoznawany dopiero od 1992 roku. Z tego względu mamy jeszcze mało informacji na jego temat. Zaburzenie jest wciąż obserwowane, stąd też nie zawsze jest dobrze diagnozowane. Jednak już teraz możemy wyróżnić kilka charakterystycznych zachowań świadczących o możliwości występowania zespołu Aspergera. To przede wszystkim trudności w kontaktach społecznych, silne przywiązanie do rutynowych czynności, brak elastyczności oraz obsesyjne zainteresowanie wybraną dziedziną. Dorosłym z zespołem Aspergera może być trudno wyłapać niuanse, nastrój rozmówcy czy komunikaty niewerbalne. Nie zawsze rozumieją żarty i metafory. Jeśli coś zaburzy ich rytuały, odczuwają silny stres i uczucie niepokoju. Niektórzy mogą też mieć problemy z koordynacją ruchową, ale nie jest to regułą.
Jak leczyć zespół Aspergera u dorosłych?
Zdarza się, że zespół Aspergera utrudnia funkcjonowanie na tyle, że osoby nim dotknięte nie są w stanie utrzymywać bliskich relacji z innymi, przez co komfort ich życia znacząco spada. Mogą mieć również problemy ze znalezieniem pracy czy partnera. W takiej sytuacji najlepiej, by udali się do specjalisty. W poradni psychiatrycznej, takiej jak ta https://psychiatrzy.pl/zespol-aspergera/, otrzymają niezbędną pomoc i nauczą się funkcjonować z zaburzeniem. Często pomocna okazuje się psychoterapia poznawczo-behawioralna lub kognitywna. Niektórzy pacjenci otrzymują dodatkowo leki, dzięki którym terapia przynosi jeszcze lepsze rezultaty. Jednak nie zawsze jest to konieczne. O tym, czy w danym przypadku niezbędne będzie leczenie farmakologiczne decyduje lekarz psychiatra. Najważniejsze, to być szczerym ze swoim lekarzem i stale monitorować swój stan zdrowia.