Każdy z nas zna pojęcie stabilizacji. To nic nowego, a w świecie technologicznych i innowacyjnych narzędzi, pojawia się ono na każdym kroku. Warto jednak zastanowić się nad tym, dzięki czemu możemy w ogóle rozmawiać o stabilizacji i jaki ma ona wpływ na naszą pracę, czy nawet życie. Poznaj więc jeden istotny element wyposażenia, który może okazać się niezbędny do prawidłowego użytkowania urządzeń, z których korzystasz na co dzień. Mowa o takich komponentach jak akcelerometr, czyli niewielki moduł odpowiedzialny za wiele ważnych czynności.
Akcelerometr inaczej nazywany jest przyspieszeniomierzem. Spotkać można go dosłownie we wszystkich modelach RC – zarówno zwykłych niewielkich helikopterów, jak i naprawdę zaawansowanych dronach. Jest on montowany także w smartfonach, gdzie często warunkuje działania aplikacji lub w aparatach fotograficznych. Chcesz dowiedzieć się więcej? W takim razie sprawdź najważniejsze informacje na temat tego niewielkiego komponentu.
Drony i helikoptery – latanie nie musi być trudne
Spróbuj wyobrazić sobie, że musimy opanować drona lub helikopter na świeżym powietrzu bez stabilizacji. Wydaje się to mało skomplikowane? W takim razie przypomnij sobie, że jest to naprawdę niewielka i lekka konstrukcja, która cały czas mierzy się z wiatrem. O ile w przypadku samego latania może nie jest to straszny problem, o tyle dla fotografów lub operatorów wideo, może stanowić już pewien problem. Opanowanie obiektywu i uchwycenie ostrych kadrów będzie w takich warunkach niemal niemożliwe. Akcelerometr odpowiada za to, by właśnie mieć możliwość efektywnej kontroli.
Telefony komórkowe i aparaty lub kamery
Jeśli jesteś fanem zaawansowanych technologii, na pewno w Twoim wyposażeniu domowym są gogle VR i jeśli nawet nie jest to produkt przystosowany do zaawansowanych czynności wykonywanych na konsolach i innych nadajnikach, jest to asortyment przystosowany do pracy ze smartfonem. Co jednak się dzieję, gdy chcemy skorzystać z takich gogli na starszych lub bardziej budżetowych produktach? Nie będziemy mogli korzystać z dostępnej aplikacji, ponieważ akcelerometr będzie niedostępny. Ruchy głową nie będą w takim momencie udostępniać kontroli nad funkcjami, co negatywnie wpłynie na satysfakcję z użytkowania i ograniczenie możliwości.
W przypadku aparatów i kamer sprawa jest o wiele prostsza. Jeśli chcesz przekonać się, jak wygląda praca bez stabilizacji, sięgnij po tańsze konstrukcje lub stare modele aparatów analogowych. Na pewno szybko zauważysz różnice, próbując wykonać dwa podobne zdjęcia.