Akcelerometr i jego zastosowanie

0
1531

Każdy z nas zna pojęcie stabilizacji. To nic nowego, a w świecie technologicznych i innowacyjnych narzędzi, pojawia się ono na każdym kroku. Warto jednak zastanowić się nad tym, dzięki czemu możemy w ogóle rozmawiać o stabilizacji i jaki ma ona wpływ na naszą pracę, czy nawet życie. Poznaj więc jeden istotny element wyposażenia, który może okazać się niezbędny do prawidłowego użytkowania urządzeń, z których korzystasz na co dzień. Mowa o takich komponentach jak akcelerometr, czyli niewielki moduł odpowiedzialny za wiele ważnych czynności.

Akcelerometr inaczej nazywany jest przyspieszeniomierzem. Spotkać można go dosłownie we wszystkich modelach RC – zarówno zwykłych niewielkich helikopterów, jak i naprawdę zaawansowanych dronach. Jest on montowany także w smartfonach, gdzie często warunkuje działania aplikacji lub w aparatach fotograficznych. Chcesz dowiedzieć się więcej? W takim razie sprawdź najważniejsze informacje na temat tego niewielkiego komponentu.

Drony i helikoptery – latanie nie musi być trudne

Spróbuj wyobrazić sobie, że musimy opanować drona lub helikopter na świeżym powietrzu bez stabilizacji. Wydaje się to mało skomplikowane? W takim razie przypomnij sobie, że jest to naprawdę niewielka i lekka konstrukcja, która cały czas mierzy się z wiatrem. O ile w przypadku samego latania może nie jest to straszny problem, o tyle dla fotografów lub operatorów wideo, może stanowić już pewien problem. Opanowanie obiektywu i uchwycenie ostrych kadrów będzie w takich warunkach niemal niemożliwe. Akcelerometr odpowiada za to, by właśnie mieć możliwość efektywnej kontroli.

Telefony komórkowe i aparaty lub kamery

Jeśli jesteś fanem zaawansowanych technologii, na pewno w Twoim wyposażeniu domowym są gogle VR i jeśli nawet nie jest to produkt przystosowany do zaawansowanych czynności wykonywanych na konsolach i innych nadajnikach, jest to asortyment przystosowany do pracy ze smartfonem. Co jednak się dzieję, gdy chcemy skorzystać z takich gogli na starszych lub bardziej budżetowych produktach? Nie będziemy mogli korzystać z dostępnej aplikacji, ponieważ akcelerometr będzie niedostępny. Ruchy głową nie będą w takim momencie udostępniać kontroli nad funkcjami, co negatywnie wpłynie na satysfakcję z użytkowania i ograniczenie możliwości.

W przypadku aparatów i kamer sprawa jest o wiele prostsza. Jeśli chcesz przekonać się, jak wygląda praca bez stabilizacji, sięgnij po tańsze konstrukcje lub stare modele aparatów analogowych. Na pewno szybko zauważysz różnice, próbując wykonać dwa podobne zdjęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here