Wspólna zabawa

Dla prawidłowego rozwoju dziecka bardzo ważny jest wspólny czas spędzany z rodzicami. Już od pierwszych dni życia da się wyczuć bardzo mocną więź łączącą matkę z dzieckiem. W czasie dorastania ojciec również zaczyna pełnić ważną rolę w życiu dziecka.
Istnieje wiele sposobów na to, by w przyjemny i zarazem pożyteczny sposób spędzić razem czas. Wszystko zależy od wieku dziecka. Gdy nasz szkrab jest jeszcze mały, ciekawą zabawą może okazać się basen z kulkami dla dzieci. Możemy go znaleźć w wielu centrach handlowych oraz centrach rozrywki. Kolorowe kulki z pewnością okażą się kształcące dla malucha i zapewnią mnóstwo frajdy. Dodatkowo obecność roześmianych rodziców zapewni mu niezapomniane wrażenia. Oczywiście z większym dzieckiem możemy pozwolić sobie na bardziej zaawansowane rozrywki. Jak wiemy, dla naszego zdrowia ważne jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu, minimum pół godziny dziennie, niezależnie od pory roku. Dlatego też warto wybrać się na wspólny spacer lub przejażdżkę rowerową. Dobrym pomysłem może okazać się uczenie dziecka od najmłodszych lat aktywności fizycznej. Może to zaowocować wysoką formą i zainteresowaniem sportem. Współcześnie wiele młodych osób spędza zdecydowanie zbyt dużo czasu przed komputerem lub telewizorem, marnując tym samym czas wolny, który można spożytkować dużo lepiej i ciekawiej. Poza tym w ten sposób wielu z nich może w przyszłości nabawić się wad wzroku lub nawet otyłości. Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, ilu nastolatków cierpi na poważną nadwagę. Prowadzi to do wielu schorzeń, poczynając na zakłóceniu pracy serca, a kończąc na uszkodzeniach stawów, które nie wytrzymują zbyt dużego obciążenia. Tak więc wpajanie dobrych nawyków dziecku to dobry pomysł. Oprócz wspólnej zabawy niezwykle istotna jest rozmowa – zarówno ta poważna traktująca o problemach, jak i luźna pogawędka o czynnościach i przebiegu dnia codziennego. Dziecko powinno czuć się kochane. Ważne jest poczucie bezpieczeństwa i możliwość podzielenia się z rodzicem swoimi najgłębszymi obawami i sekretami. Rodzic to nie tylko rodzic, ale i najważniejszy przyjaciel, który niezależnie od sytuacji zawsze toleruje swoje dziecko, stara się je zrozumieć i w miarę możliwości pomóc i wesprzeć w trudnych chwilach. Niestety nie wszyscy to rozumieją, przez co dzieci mają problemy psychiczne. Nie odbija się to dobrze na rówieśnikach, bowiem takie dzieci mają problemy z akceptacją siebie, a swój gniew potrafią wyładowywać na innych. W takich sytuacjach rodzicom nie pozostaje nic innego jak naprawić swoje błędy wychowawcze z przeszłości i naprawić stosunki z dzieckiem.
Pamiętajmy o tym, że rodzice są wzorem do naśladowania dla swoich dzieci. Czasem nasze pociechy nawet nieświadomie dążą ścieżkami rodziców, które nie zawsze są odpowiednie. Warto więc zwracać uwagę na to, jakimi jesteśmy rodzicami i co swoim postępowaniem chcemy przekazać nowemu pokoleniu. To od nas zależy, jakie ono będzie i jak będzie wyglądał świat za kilkadziesiąt lat, czy będzie dobry, czy zły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here