ogrzewanie domu

Wielu właścicielom domów jednorodzinnych zależy na posiadaniu oszczędnej instalacji grzewczej. W tym artykule podpowiadamy, co warto uwzględnić tworząc taki system grzewczy.

Efektywna i energooszczędna instalacja grzewcza to podstawa, aby zapewnić komfortowe i tanie w eksploatacji ogrzewanie w domu. Sprawa nabiera znaczenia w obecnych czasach, gdy powszechnie spotykamy się z wysokimi cenami opału. Poniżej przedstawiamy kilka metod i sposobów, które pomogą w stworzeniu takiej instalacji.

Wybór ekonomicznego źródła ciepła

Pierwszym krokiem do stworzenia energooszczędnej instalacji grzewczej jest wybór odpowiedniego źródła ciepła. Najlepszym rozwiązaniem są pompy ciepła od firmy ASK w Krakowie, które pobierają ciepło z powietrza, wody lub ziemi, i przekształcają je w ciepło dostarczane do domu. Są to urządzenia bardzo efektywne, które pozwalają zaoszczędzić na kosztach ogrzewania z uwagi na fakt, że wykorzystują odnawialne źródła energii, darmową energię zmagazynowaną w otaczającej nas przyrodzie. Co ciekawe najefektywniejsze okazuje się połączenie różnych technologii z zakresu Oze. Na przykład pompa ciepła może współpracować z fotowoltaiką. Energia elektryczna wytworzona przez panele fotowoltaiczne może być używana do zasilania pompy ciepła, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie energii odnawialnej i zmniejszenie zużycia energii pochodzącej z sieci. Ewentualne nadwyżki wyprodukowanej w ten sposób energii elektrycznej można odsprzedawać zakładom energetycznym. W Polsce najczęściej montuje się powietrzne pompy ciepła, które są stosunkowo niedrogie, a jednocześnie łatwe w montażu.

Do jednych z najpopularniejszych i stosunkowo oszczędnych urządzeń grzewczych należą również kondensacyjne kotły gazowe. Kondensacyjne kotły gazowe wykorzystują energię z paliwa gazowego do ogrzewania wody, która krąży w układzie grzewczym budynku. Podczas spalania gazu powstają spaliny, które zawierają ciepło, a kondensacyjny kocioł gazowy jest zaprojektowany tak, aby wykorzystać to ciepło. Kotły te wyposażone są w wymiennik ciepła, który umożliwia odzyskanie ciepła z kondensatu, czyli wody, która powstaje w wyniku kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach. Kondensat zostaje następnie odprowadzany z kotła do kanalizacji. Oczywiście samo urządzenie grzewcze to nie wszystko, potrzebna jest również odpowiednio zaprojektowana instalacja centralnego ogrzewania.

Ogrzewanie podłogowe oraz programator tygodniowy

Kolejnym krokiem jest zainstalowanie systemu ogrzewania podłogowego. Jak dowiadujemy się z serwisu ogrzany.pl dzięki temu rozwiązaniu ciepło rozchodzi się równomiernie w pomieszczeniu, a pomieszczenia są ogrzewane przy niższej temperaturze niż w przypadku tradycyjnych grzejników. To pozwala na oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, a także na większy komfort cieplny w domu. Co ciekawe, specjaliści z zakresu techniki grzewczej zazwyczaj zwracają uwagę na fakt, że ogrzewanie podłogowe jest tańsze w montażu niż tradycyjne instalacje z grzejnikami naściennymi.

Ważnym elementem energooszczędnej instalacji grzewczej jest także zamontowanie termostatu z programatorem, który pozwoli na kontrolowanie temperatury w domu, nawet wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Dzięki temu, nie trzeba martwić się o to, czy zostawiło się włączone ogrzewanie, a jednocześnie można oszczędzić na rachunkach za energię. Dzięki programatorowi unikamy ogrzewania mieszkania wtedy, gdy jest to niepotrzebne, na przykład w nocy, lub, gdy wszyscy domownicy przebywają poza domem – w pracy lub na zajęciach szkolnych. Sterowanie pracą kotła gazowego za pomocą programatora redukuje również liczbę niepotrzebnych uruchomień urządzenia, co również przekłada się na większą ekonomię spalania (każde urządzenie podczas uruchamiania zużywa najwięcej energii).

Panele słoneczne

Stworzenie energooszczędnej instalacji grzewczej w domu jest nie tylko korzystne dla portfela, ale także dla środowiska. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, takich jak pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe czy system solarny, można ograniczyć zużycie energii oraz emisję gazów cieplarnianych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here