Jak działa technologia RFID

Identyfikacja radiowa polega na wykorzystaniu fal radiowych do odczytywania, przechwytywania oraz interakcji z informacjami zapisanymi na tagu. Tagi są zazwyczaj przymocowane do przedmiotów i mogą być odczytane z odległości kilku metrów. Ponadto tag nie zawsze musi znajdować się w bezpośredniej linii, aby zainicjować interakcję. Karty kredytowe i debetowe z wbudowanym znacznikiem identyfikacji radiowej RFID są obecnie normą. Etykieta RFID to prosty sposób na przypisanie obiektowi unikalnej tożsamości. Dodatkowo nie potrzebują one wewnętrznego zasilania, a tag może być tak mały jak ziarnko piasku. Oznacza to, że można je łatwo wkomponować niemal wszędzie, stąd też ich duża popularność.

Jak działa RFID?

Podstawowy system RFID składa się z dwóch części: wspomnianego wcześniej tagu i czytnika.

Etykieta RFID posiada wbudowany nadajnik i odbiornik. Rzeczywisty element RFID zawarty jest w tagu, który składa się z dwóch części: układu scalonego do przechowywania i przetwarzania informacji oraz anteny do odbierania i wysyłania sygnału. Tag RFID ma nieulotną pamięć i może zawierać stałą lub programowalną warstwę do przetwarzania danych z nadajnika i czujnika. Tag pasywny jest najtańszą opcją i nie posiada baterii. Aktywny tag posiada na pokładzie baterię, która okresowo przesyła swoje dane uwierzytelniające.

Czytnik RFID wyposażony jest w dwukierunkowy nadajnik radiowy. Nadajnik wysyła zakodowany sygnał radiowy w celu przeszukania tagu. Sygnał radiowy zasadniczo budzi lub aktywuje tag. Z kolei transponder przetwarza sygnał radiowy na energię użytkową i odpowiada czytnikowi.

Jak dużo danych pomieści RFID?

Ilość informacji przechowywanych na etykiecie RFID jest różna. Na przykład tag pasywny może przechowywać tylko do jednego kilobajta danych, lecz są etykiety RFID o pojemności 8 KB, które są wykorzystywane w lotnictwie. Jest to wystarczająca pamięć do przechowywania pełnego imienia i nazwiska, numeru dowodu osobistego, daty urodzin, informacji o kartach kredytowych oraz wielu innych danych. Na Aska.com.pl są dostępne rózne modele RFID.

Powszechne zastosowania RFID

Etykiety RFID towarzyszą nam wszędzie, ponieważ można je łatwo przymocować do niemal wszystkiego, nie wymagają zasilania i są małych rozmiarów, przez co są wykorzystywane we wszystkich dziedzinach życia w szczególności w: płatnościach zbliżeniowych. Śledzenie ludzi i zwierząt. Kodach kreskowych i etykietach zabezpieczających. Zarządzanie danymi medycznymi. Dokumentach podróży. Technologia RFID ma również zastosowanie w inteligentnych domach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here