Waga nowo narodzonego człowieka jest ważną informacją zarówno dla rodziców, najbliższej rodziny, jak i lekarzy. Zauważ, że w momencie, gdy dowiadujemy się, że mamy nowego członka rodziny, pytamy o wagę i wzrost. Ile waży niemowlę?
Waga niemowlaka może być określona już w łonie matki. Nowoczesne aparaty USG potrafią wyliczyć, ile waży jeszcze nienarodzone dziecko. Sprzęt taki posiada niestety duży zakres błędu. Po porodzie może się okazać, że waga dziecka będzie się różniła aż o pół kilograma od wagi, jaką wskazał aparat USG parę godzin wcześniej. Warto tu także dodać, że może być zarówno cięższe, jak i lżejsze.
W czasie pobytu mamy i noworodka w szpitalu, waga dziecka spada. Jest to bardzo naturalne zjawisko i nie powinno niepokoić. Dziecko rodzi się opite wodami płodowymi. Po ich wydaleniu z organizmu staje się lżejsze. Maksymalnie może stracić nawet 10% wagi urodzeniowej. Około trzeciej doby życia noworodek osiąga najniższą wagę, a następnie powoli zaczyna przybierać.
Jeśli dziecko traci więcej niż 10% wagi, oraz jeżeli waga ta spada dłużej niż przez trzy dni, możemy zacząć się niepokoić. Aby zminimalizować i skrócić utratę wagi w pierwszych dniach życia, należy jak najszybciej po porodzie zacząć karmić dziecko i zapewnić mu odpowiednią temperaturę otoczenia.
W kolejnym okresie życia, dziecko powinno już przybierać na wadzę. Przyjmuje się, że po 3 miesiącu odzyskuje wagę porodową. Może to jednak nastąpić szybciej.
Noworodek waży między 3000. a 3500 g. O małej wadze urodzeniowej mówimy w momencie, gdy dziecko waży mniej niż 2500 g. Jednak pamiętać należy, że waga zależna jest także od wzrostu. Niektóre dzieci rodzą się z wagą ponad cztery kilogramy.
Dlaczego dzieci zaraz po urodzeniu mają różną wagę? Z biologicznego punktu widzenia jest to uzasadnione zjawisko. Zależne jest ono zarówno od genów mamy jak i taty. Geny pochodzące od ojca robią wszystko, by dziecko urodziło się jak największe. Jeśli dziecko urodzi się duże, z dużą masą urodzeniową, jest większe prawdopodobieństwo, że z łatwością przetrwa. Ojcu, jak każdemu samcowi w przyrodzie, zależy na tym, by jego geny przetrwały. W tym samym momencie organizm matki hamuje ten wzrost. Dla matki ważne jest bowiem to, by ona przeżyła poród i była w stanie wykarmić nowo narodzone dziecko. W ten sposób każde dziecko ma inną masę urodzeniową. Wyśrodkowaną między tym, co tworzą geny pochodzące od ojca z tym, jak działa na płód organizm matki.
W pierwszych 4 miesiącach życia dziecko przybiera na wadzę od 120 do 225 g na tydzień. Kolejne dwa miesiące nasz maluch będzie ważył od 90 do 150 g więcej w każdym tygodniu. Półroczny maluch będzie przybierał na wadze od 50 do 80 g więcej. Około pierwszego roku życia dziecko powinno potroić swoją wagę urodzeniową.
Warto także wspomnieć o tym, że inaczej rosną dziewczynki, a inaczej chłopcy. Jeżeli nie jesteś pewna, czy Twoje dziecko ma odpowiednią wagę, możesz to łatwo sprawdzić w zaciszu domu. Stosuje się do tego siatki centylowe. Inne siatki opisują wzrost dziewczynek, a inne chłopców.