Czym się rożni alkomat policyjny od osobistego

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się alkomaty przeznaczone do użytku osobistego. Dzięki nim mamy pewność, że możemy usiąść za kierownicą auta po spożyciu alkoholu. Unikniemy wtedy przykrych konsekwencji ze strony Policji i zapewnimy bezpieczeństwo sobie, a także innym użytkownikom dróg. Aby alkomat był skuteczny, musi zapewniać uzyskanie wiarygodnych wyników badania.

Zasada działania

Na rynku dostępne są alkomaty różniące się wyglądem i zasadą działania. Można spotkać urządzenia posiadające różne parametry pracy oraz precyzję pomiaru. Często posiadają dodatkowe funkcje ułatwiające obsługę, takie jak historię pomiarów czy tryb oszczędzania energii.Każdy alkomat, niezależnie od rodzaju, wymaga okresowej kalibracji. Należy ją wykonywać po wykonaniu określonej ilości pomiarów lub po czasie użytkowania wskazanym przez producenta. W przeciwnym razie urządzenie może nieprawidłowo wskazywać wartości zmierzonego stężenia alkoholu.

Alkomaty osobiste

Alkomaty, które znajdziemy w sklepach, nazywane są osobistymi lub podręcznymi. Mają zamontowane czujniki półprzewodnikowe lub elektrochemiczne. Te pierwsze są najtańsze, ale wynik może bardzo łatwo zostać zafałszowany innymi substancjami, na przykład zawartymi w zapalonym wcześniej papierosie lub spożywanym posiłku. Dlatego wiarygodność rezultatów nie jest zbyt wysoka i takie urządzenia mogą służyć tylko do okazjonalnego sprawdzania trzeźwości.Alkomaty elektrochemiczne są natomiast bardziej dokładne i na ich pracę nie mają wpływu dodatkowe czynniki. Dawniej zaliczano je do grupy alkomatów profesjonalnych, a dzisiaj są dostępne dla klientów indywidualnych. Jest to grupa urządzeń zalecana dla kierowców, bo wskazują bardzo podobne wartości do alkomatów używanych przez Policję.

Alkomaty profesjonalne

Funkcjonariusze Policji używają alkomatów profesjonalnych, które posiadają większą ilość funkcji. Mają atesty gwarantujące bardzo wysoką dokładność, a ich zakres badania jest najwyższy i może wynosić nawet 6 promili. Alkomat policyjny działa zwykle w dwóch trybach — aktywnym oraz pasywnym. W pierwszym urządzenie musi być przyłożone do ust osoby badanej, która następnie musi przez kilka sekund dmuchać. Tryb pasywny umożliwia natomiast przeprowadzenie pomiaru tylko po zbliżeniu alkomatu do ust kierowcy, bez jego czynnego udziału.Dzięki temu w krótkim czasie można przebadać dużą ilość osób. Profesjonalne alkomaty są wyposażone w wyświetlacze LCD oraz latarki pozwalające na przeprowadzanie badań niezależnie od warunków atmosferycznych — w dzień i w nocy. Wyniki uzyskane przez niektóre modele mogą stanowić dowód w sądzie, dlatego ta grupa nazywana jest alkomatami dowodowymi.

Oferta w sklepach

Profesjonalne modele alkomatów należą do najdroższych, ale można je kupić w sklepach. Jednym z nich jest sklep Alkomaty.net.pl. Można tu znaleźć urządzenia wielu producentów, w różnych przedziałach cenowych, o różnym wyglądzie i parametrach użytkowych. Do każdego zakupionego alkomatu firma dostarcza certyfikat kalibracji, dzięki któremu mamy pewność, że urządzenie będzie działać prawidłowo. Każdy znajdzie odpowiednie urządzenie do swoich potrzeb.Alkomaty osobiste to urządzenia, które powinny zainteresować każdego odpowiedzialnego kierowcę. Są wygodne w użyciu i dzięki nim można w łatwy sposób sprawdzić, czy jesteśmy zdolni do prowadzenia samochodu. Trzeba tylko pamiętać o okresowej kalibracji oraz przechowywaniu urządzenia w odpowiednich warunkach. Nie powinno być narażone na działanie mrozu, wysokich temperatur oraz wilgoci. Prawidłowo działające urządzenie to gwarancja bezpiecznej jazdy i braku problemów ze strony Policji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here