Co to jest zaćma?

0
1043

Zaćma jest chorobą soczewki oka, do której dochodzi w wyniku zaburzenia przemiany materii soczewki. Wtedy też powstają w niej plamki oraz zmętnienia. Zmiany te następują także z upływem czasu. Szczególnie na zaćmę narażone są osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia. Zwykle choroba ta występuje, jako zaćma starcza. Jednak wyróżnia się także zaćmę podtorebkową czaszowatą. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku proces mętnienia oka jest bardzo powolny. Dotyczy tylnej torebki soczewki oka. Wtedy też może współtowarzyszyć rozszczepienie światła dające przebłyski, przez co też, pacjent nie może normalnie funkcjonować.

Jest także trzeci rodzaj występowania zaćmy. Jest to zaćma jądrowa. W takim przypadku to jądro soczewki zostaje zaatakowane. Ulega ono zmętnieniu. Zaburzenia w widzeniu polegają na krótkowzroczności. Jest to też przypadek, który przeszkadza w normalnym i codziennym funkcjonowaniu. Dlatego warto, jest każdy przypadek zaćmy skonsultować z lekarzem. Innymi przyczynami zaćmy mogą być urazy oraz stany zapalne oczu. Także niektóre przyjmowane leki przez pacjenta mogą przyspieszyć rozwój tej choroby. Co ważne zaćma może rozwijać się tylko w jednym oku bądź w obu jednocześnie.

Objawy zaćmy

Objawami zaćmy może być także nieostre widzenie. Jednak są sposoby na leczenie zaćmy. Dobrze jest dość wcześnie zidentyfikować tę chorobę, dzięki czemu są większe szanse na szybsze wyleczenie. Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym szybciej pacjent powróci do sprawności fizycznej i normalnego funkcjonowania w życiu codziennym i zawodowym. Szczególnie często muszą badać się kierowcy zawodowi. Dlatego dobrze jest obserwować swoje oczy i jeśli zajdą w nich jakieś niepokojące zmiany udać się do lekarza.

By zdiagnozować zaćmę trzeba użyć specjalistycznego sprzętu. Wykonuje się badanie w tak zwanej lampie szczelinowej. Wcześniej kropi się oko pacjenta, by rozszerzyło źrenice. Dzięki temu lekarz może obejrzeć powierzchnię oka w specjalnej lampie.

Leczenie zaćmy

Gdy zaćma jest w fazie początkowej, można wyleczyć ją kroplami. Jednak, gdy choroba jest już postępująca to, trzeba wykonać zabieg operacyjny. Taki zabieg polega na tym, że lekarz usuwa uszkodzoną soczewkę. Po takim zabiegu pacjent musi nosić specjalne okulary, które zastępują usuniętą soczewkę. Dobrze jest, by przeprowadzić ten zabieg w renomowanej klinice, gdzie są doświadczeni lekarze. Dlatego warto, jest skorzystać z usług wrosinski.pl. Lekarze mają wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie. Specjalizują się w leczeniu zaćmy, dlatego też każdy pacjent może być pewny, że zostanie objęty fachową opieką.

Warto także dodać, że również w obecnych czasach młodzież powinna coraz częściej wykonywać profilaktyczne badania. Większość młodzieży spędza bardzo dużo czasu przed komputerem lub telefonem, co też może przyczyniać się do pogorszenia wzroku. Można się także uchronić przed zaćmą. Dobrze jest prowadzić zdrowy tryb życia, nie palić papierosów, ani pić alkoholu. Gdy należycie dbamy o higienę oczu, to zmniejszamy ryzyko zachorowania na zaćmę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here