Co to jest endometrioza

Endometrioza to choroba, w której endometrium (błona śluzowa macicy) znajduje się poza macicą. Endometrioza najczęściej występuje w dolnej części brzucha lub miednicy, ale może pojawić się w dowolnym miejscu ciała.

Około 10% kobiet w wieku rozrodczym cierpi na endometriozę. Jednak prawdziwa częstotliwość występowania nie jest znana, ponieważ rozpoznanie wymaga laparoskopii, w celu wizualizacji i biopsji zmian endometriozy. Endometriozę obserwuje się u 12-32% kobiet poddawanych operacji z powodu bólu miednicy i do 50% kobiet poddawanych operacji z powodu niepłodności. Problem rzadko dotyka dziewcząt przed rozpoczęciem miesiączki, ale występuje u prawie połowy młodych dziewcząt i nastolatek z bólem miednicy i bolesnymi miesiączkami.

Endometrioza objawy

Najczęstsze objawy endometriozy to ból w podbrzuszu lub miednicy, bóle miesiączkowe, nieprawidłowe krwawienie z pochwy, bóle podczas stosunku płciowego, podczas wypróżnień i oddawania moczu, trudności z zajściem w ciążę. Objawy endometriozy mogą być stałe lub cykliczne, co oznacza, że ​​nasilają się przed okresem i w jego trakcie, a następnie ulegają poprawie. Jednak niektóre kobiety cierpiące na endometriozę mogą w ogóle nie mieć żadnych symptomów.

Przyczyny endometriozy

Dokładne przyczyny nie są znane, ale istnieje kilka teorii wyjaśniających, w jaki sposób i dlaczego dochodzi do endometriozy. Popularną teorią jej pochodzenia jest menstruacja wsteczna, podczas której krew i tkanki z macicy kobiety przemieszczają się przez jajowody do jamy brzusznej w trakcie okresu.

Inna teoria pochodzenia endometriozy nazywa się metaplazją koelomiczną, w której ogniska endometriozy powstają z resztek tkanki embrionalnej. Jest to częste wytłumaczenie endometriozy w nietypowych miejscach. Innym wyjaśnieniem powstawania choroby w miejscach odległych od macicy jest to, że komórki wyściółki macicy przemieszczają się przez naczynia krwionośne lub układ limfatyczny, docierając w ten sposób do innych odległych narządów lub obszarów ciała.

Endometrioza może również rozprzestrzeniać się w czasie operacji.

Dlaczego endometrioza wiąże się z bólem?

Kiedy kobieta z endometriozą ma miesiączkę, krwawienie występuje zarówno z komórek i tkanek wewnątrz macicy, jak i z komórek i tkanek poza macicą. Może to spowodować stan zapalny i podrażnienie, powodując ból. Z endometriozy może również rozwinąć się tkanka bliznowata, powodując ból.

Dlaczego endometrioza wiąże się z niepłodnością?

Endometrioza prawdopodobnie upośledza płodność na dwa sposoby: po pierwsze, powodując zniekształcenie jajowodów, tak że nie są one w stanie przejąć komórki jajowej po owulacji, a po drugie, powodując stan zapalny, który może niekorzystnie wpływać na funkcję jajnika, komórki jajowej, jajowodów lub macicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here