dieta

Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na rozwój chorób serca jest niewłaściwa dieta. Choroby układu sercowo-naczyniowego określane są mianem chorób dietozależnych. Odpowiedni model żywienia ma duży wpływ na udział w profilaktyce chorób serca oraz wspomaganie terapii takich schorzeń. Co jeść, a czego unikać i po przebytym zawale serca? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/dieta-po-zawale-serca-co-jesc-czego-unikac/ 

Cukier 

Szacuje się, że statystyczny Polak zjada około 40 kg cukru rocznie. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia zaleca się niemal o połowę niższe spożywanie cukru. Zbyt wysokiemu spożyciu towarzyszy wyższe ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości, jednak nie jest to jeden negatywny wpływ cukru na zdrowie i kondycję układu sercowo-naczyniowego. 

Cukier oraz inny węglowodany rafinowany zaburzają Ponadto profil lipidowy krwi, z zwiększenie poziomu triglicerydów i cholesterolu we krwi. Innymi konsekwencjami nadmiernego spożywania cukru w diecie jest rozwój insulinooporności oraz cukrzycy typu drugiego. Nasila się też proces glikacji białek oraz uszkodzenie ściany naczyń krwionośnych. 

Sól 

Wzór stanowi podstawowe źródło sodu w diecie. Pierwiastek ten sprzyja rozwojowi nadciśnienia, a w konsekwencji zawałów serca czy udaru mózgu. Według światowej organizacji zdrowia nie zaleca się spożywanie więcej, niż 2 g sodu dziennie, co odpowiada 5 g soli. To ponad połowę mniej, niż zawiera przeciętna dieta. Należy zwrócić uwagę nie tylko na sól dodawaną podczas gotowania potraw, ale także na sól ukrytą w produktach przetworzonych. 

Tłuszcze trans 

Tłuszcze są najbardziej kontrowersyjnym składnikiem diety. Niektórzy traktują je jako szkodliwe i zupełnie zbędne produkty w diecie, inni twierdzą, że są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Prawda zawsze leży pośrodku. Zdrowe, jak najmniej przetworzone tłuszcze zwłaszcza nienasycone kwasy tłuszczowe kompleksowo wspomagają funkcjonowanie całego organizmu. W tym również układu sercowo-naczyniowego. Tłuszcze trans nie powinny być stosowane więcej, niż 1% energii, co oznacza, że w diecie wynoszącej 2000 kcal spożycie tłuszczów trans nie może przekraczać 2 g dziennie. 

Czerwone mięso 

Częste spożywanie czerwonego mięsa może mieć negatywny wpływ na pracę serca i układu krążenia. Mięso stanowi źródło nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu, a mięso smażone dostarcza dużych ilości tłuszczów trans, o których mowa była wcześniej. 

Zobacz też: http://www.prezentbox.pl/jak-zapobiegac-chorobom-serca/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here