Zabawa i edukacja

O tym, że najlepiej uczyć się przez zabawę, nie trzeba nikogo przekonywać, bo to powszechnie wiadoma prawda. Już nawet Ignacy Krasicki edukował współczesne mu społeczeństwo za pomocą bajek czy satyr, czyli utworów, które niosły ze sobą żart, ale i jednocześnie uczyły i nieźle mu to wychodziło.
Zabawki edukacyjne to rzeczy, bez których nie dałoby się obejść i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. A trzeba przyznać, że w obecnej dobie takich artykułów mamy całe mnóstwo do wyboru. Tym samym więc, jeśli tylko ktoś poszukuje jakiejś konkretnej zabawki, ma realne szanse na to, żeby takową po prostu zakupić. A na jakie zabawki edukacyjne postawić, żeby rzeczywiście kupić najbardziej wartościowe rzeczy? O, trudno byłoby od tak odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w tym obszarze mamy niezwykle szeroki wybór. Do dyspozycji kupujących pozostają zarówno propozycje sklepów stacjonarnych, jak i internetowych. Zakup zabawek musi być oczywiście warunkowany wiekiem dziecka. Jeśli maluch otrzyma zbyt „mądrą” rzecz, nie będzie z niej zadowolony. Podobnie zresztą jak w sytuacji, kiedy zabawka będzie zbyt prosta. Wszystko ma swój czas i swoje przeznaczenie, a zabawki nie są w tym względzie jakimś wyjątkiem.
Zabawki edukacyjne trzeba też dostosowywać do zainteresowań naszych dzieci, bo to jest w istocie najważniejsze. Skoro maluch ma rozwijać jakieś umiejętności to trzeba koniecznie zwrócić uwagę na tę kwestię. Nieodpowiednia zabawka może przecież skutecznie zniechęcić każdego dzieciaka, a tego nikt nie chce.
Jeśli mówimy o zabawkach edukacyjnych to zwykle mamy na myśli jakieś bardziej już zaawansowane technicznie rzeczy. Jest to prawda, ale nie cała prawda. Otóż, w obszarze takich zabawek na pewno muszą się znaleźć klasyczne drewniane klocki. Toż to zabawki ponadczasowe i chyba nikt temu nie zaprzeczy. Przed laty dzieci bawiły się przede wszystkim takimi klockami, ale i dzisiaj nasi milusińscy też nie stronią od takowych prostych zabawek. Te współczesne klocki są może bardziej kolorowe niż te sprzed lat, ale ich istota się przecież nic a nic nie zmieniła. Na pewno swojego czasu konkurencją dla klocków drewnianych okazały się słynne klocki lego. Zresztą ich popularność nie słabnie, bo twórcy co rusz proponują swoim klientom nowe rzeczy. Prawdę mówiąc, klockami lego mogą nawet bawić się i dorośli. Czemu nie? Niektóre zestawy wymagają naprawdę wiele wytrwałości i niezwykłej precyzji. Można powiedzieć, że budowanie określonego obiektu to nie tylko niezła zabawa, ale też i lekcja cierpliwości. No cóż, wszak w każdym z nas tak naprawdę drzemie dziecko.
A na jakie jeszcze inne zabawki edukacyjne trzeba zwrócić uwagę? Nie można pominąć w tym miejscu gier planszowych. Nader popularne przed laty, nieco zepchnięte na margines później, dzisiaj powracają w wielkim stylu. I bardzo dobrze, bo to doskonałe rzeczy. Nie dość, że uczą to jeszcze integrują całą rodzinę. Czegóż chcieć więcej? Warto stawiać na planszówki bo to naprawdę dobry sposób an to, by uczyć się i do tego jeszcze miło spędzać czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here