Rozwój dziecka tydzień po tygodniu

Dzieci rozwijają się w niesamowitym tempie. Pierwszy rok ich życia zmienia je nie do poznania. Podczas tych kilkunastu miesięcy niepotrafiący nic zrobić noworodek przekształca się błyskawicznie w energicznego i zainteresowanego całym światem szkraba. Rozwój ten jest fascynujący i zachwyca każdego rodzica, który jeszcze nigdy wcześniej nie mógł go zobaczyć na własne oczy. Dziecko uczy się raczkować, powoli stawia swoje pierwsze kroki, w jego jamie ustnej pojawiają się małe ząbki, a ciałko błyskawicznie się rozciąga. A jak powinien wyglądać w pełni prawidłowy rozwój dziecka tydzień po tygodniu? Jak go kontrolować?

Kalendarz rozwoju niemowlaka został podzielony na kilka etapów – każdy składa się z kilkunastu lub kilkudziesięciu tygodni. Nie da się bowiem powiedzieć, jak dziecko powinno się dokładnie rozwijać w poszczególnych tygodniach. Jest to zmienne i zależy od czynników indywidualnych – m.in. od genów oraz samego wychowania malucha. Lepiej więc spojrzeć na te informacje z dalszej perspektywy i dowiedzieć się, co powinno zmienić się w ciałku lub organizmie maluszka po upływie tych kilku lub kilkunastu tygodni. Pierwszy etap tworzą trzy pierwsze miesiące życia noworodka. To właśnie w tym okresie maluszek rozwija się w niesamowitym tempie i zmienia się dosłownie codziennie, a zmiany te są mocno zauważalne i bardzo charakterystyczne. Rodzice muszą nauczyć się kąpać, przewijać i karmić swoją pociechę. Po raz pierwszy mają do czynienia z dziecięcą kolką i próbują rozpoznać, dlaczego ich dziecko płacze i co takim zachowaniem chce osiągnąć – czasem jest głodne, innym razem nie potrafi zasnąć.

W drugim etapie rozwoju maluszka, który trwa od trzeciego do szóstego miesiąca życia, sen zaczyna się normować, a dziecko nie musi już spędzać aż tak wielu godzin w swoim łóżeczku. Staje się bardziej żwawe i energiczne. Coraz rzadziej drzemie w ciągu dnia, a jego sen w ciągu nocy jest głębszy. Niemowlę próbuje także okazywać swoje emocje. Po raz pierwszy się uśmiecha i cieszy na widok rodziców lub bliskich. Aby w tym momencie wesprzeć jego rozwój, należy skupić się przede wszystkim na rozszerzeniu jego diety i dodaniu do niej kolejnych prostych produktów spożywczych. W trzecim już kwartale natomiast maluszek po raz pierwszy próbuje rozmawiać. Uroczo gaworzy, a także uczy się siadać i powoli zaczyna raczkować. Może też niestety przejść kryzy ósmego miesiąca i buntować się, mocno awanturować lub płakać. Na tym etapie wychowanie niemowlaka powinno polegać przede wszystkim na skontrolowaniu jego snu oraz dalszym rozszerzaniu jego codziennej diety.

Jeśli chodzi natomiast o ostatni kwartał życia małego dziecka, który trwa od czterdziestego do pięćdziesiątego drugiego tygodnia, w jego trakcie dziecko potrafi już wykonywać najprostsze i najważniejsze czynności. Umie samodzielnie usiąść i raczkować. Zaczyna też rozumieć słowa padające z ust rodziców i powoli próbuje na nie odpowiadać – chociażby gaworząc. Jego rozwój przebiega tutaj na najwyższych obrotach. Każdy rodzic z przyjemnością go podziwia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here