Komu najlepiej wynająć mieszkanie

Mieszkanie to część majątku, którą czasami decydujemy się wynająć obcym ludziom. Najczęściej kierujemy się przy tym korzyściami finansowymi. Komu najlepiej wynająć nasze mieszkanie, żeby nie okazało się, że podjęliśmy złą decyzję?

Sprzedaż mieszkania

W wypadku sprzedaży mieszkania sprawa współpracy z drugą stroną umowy, przedstawia się o wiele prościej. Wystawiamy ogłoszenie, znajduje się klient, domawiamy szczegóły, podpisujemy umowę kupna – sprzedaży nieruchomości, dostajemy pieniądze i kończy się nasza współpraca. Szczególnie agencje nieruchomościami oraz deweloperzy, tacy jak wrocławski omegabuildings podczas swojej wieloletniej działalności podpisali setki umów i dokonali pomyślnie zakończonych transakcji. Jako właściciele mieszkania możemy mieć wiele obaw związanych ze stworzeniem ogłoszenia, podpisaniem umowy, rozliczeniami z właściwymi urzędami. Z tego względu warto skorzystać z usług świadczonych przez sprawdzone agencje, które poprowadzą nas i pokierują przez cały proces sprzedażowy. Będziemy mieć wtedy pewność dopięcia i załatwienia we właściwy sposób każdego szczegółu transakcji.

Wynajem mieszkania

Agencje zajmujące się nieruchomościami oferują również usługi związane z wynajmem mieszkań. To do nas jednak będzie należała ostateczna decyzja, komu zdecydujemy się je wynająć. Jeśli decydujemy się na przykład na wynajem długoterminowy, a mamy dość duże mieszkanie, to być może naszą docelową grupą będzie małżeństwo albo rodzina z dziećmi. Zaletą wynajęcia takiej grupie osób jest to, że są to ludzie poszukujący mieszkania na dłużej, często są już to ludzie ustabilizowani, posiadający stałą pracę, nie organizujący imprez tak często jak osoby w stanie wolnym i młode. Z takimi ludźmi bez problemu da się domówić wszystkie szczegóły umowy, łącznie z okresem wynajmu. Dosyć istotnym punktem w umowie jest tutaj informacja o ewentualnym adresie, na który lokatorzy będą mogli się przeprowadzić z chwilą zakończenia lub ewentualnego wcześniejszego przerwania trwania umowy. Zabezpiecza to właścicieli mieszkania przed niezręczną sytuacją, gdyby zamieszkali lokatorzy, którzy z pewnych względów nie mogliby mieszkać już w naszej nieruchomości. Wynajem mieszkania małżeństwu lub rodzinie z dziećmi nie jest najkorzystniejszą pod względem finansowym formą wynajmu, ale dość stabilną. Czasami lepiej trochę mniej zarobić a mieć stały dopływ pieniędzy. Inni swoją ofertę od razu kierują do grupy docelowej jaką są studenci. Jest to bardzo opłacalna finansowo forma wynajmu, jednak trudniej ocenić i przewidzieć na jakich młodych ludzi trafimy. Niestety mieszkania, które wynajmowane są studentom, często po zakończonej umowie, okazuje się, że są bardziej zniszczone niż mieszkania, które wynajmuje rodzina. Wynika to z faktu, że jeśli dane mieszkanie wynajmuje kilka przypadkowych, nieznających się osób, to mało kiedy dochodzą oni do wspólnego porozumienia i wszyscy poczuwają się do dbania o porządek i czystość. Właściciele, którzy wynajmują mieszkania studentom, często w umowie zaznaczają, ile razy będą dokonywać wizyt na mieszkaniu. Dzięki temu regularnie kontrolują stan swojego mieszkania. Jeśli mamy małą kawalerkę do wynajęcia, to jest to najchętniej poszukiwane mieszkanie przez osoby w stanie wolnym, które mają pracę. Potrzebują one komfortu i swobody, dlatego samodzielne mieszkanie jest dla nich najlepszą opcją. Duże firmy, takie jak deweloper kimorent, posiadają mieszkania do wynajęcia Wrocław wiele różnych typów mieszkań. Na nowych osiedlach wynajmują malutkie mieszkania, większe oraz duże dla rodzin z dziećmi. Jako właściciele pojedynczego mieszkania musimy tak skonstruować ogłoszenie, żeby było proste, jasne i przejrzyste. Dzięki temu, że będzie czytelne, wystarczająco dokładnie opisane, to uda nam się trafić do właściwej grupy odbiorców.

Formalności prawne

W wypadku sprzedaży mieszkania sprawa jest oczywista, ponieważ bez umowy nie dokonamy transakcji. Jeśli chodzi o wynajem mieszkania, to bez względu na to jak bardzo uczciwi wyglądają przyszli lokatorzy, to konieczną czynnością jest stworzenie poprawnej umowy. Taka umowa powinna zawierać dane na temat lokalizacji, wielkości mieszkania, dane właściciela mieszkania, dane lokatorów, kwotę, którą najemcy będą musieli zapłacić za użytkowanie mieszkania, wysokość kaucji, numer konta, na które dokonywane będą przelewy, oczekiwania właścicieli, czas trwania umowy oraz ewentualne wspólne ustalenia. Umowa najmu zabezpiecza dwie strony, właściciel ma spisane warunki, których spełnienia oczekuje od lokatorów, a lokatorzy mają „czarno na białym” spisane wymagania, które muszą spełniać. Sprawia to, że każda ze stron zna swoje obowiązki i oczekiwania.

Nie tak łatwo znaleźć osoby, którym z pełnym zaufaniem wynajmiemy nasze mieszkanie. Nasz dobytek powierzamy w użytkowanie ludziom, których nie znamy. Z tego względu umowa chroni nas pod względem prawnym. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wynajem mieszkania osobom w stanie wolnym, studentom, małżeństwu czy większej rodzinie, to warto podczas spotkania wstępnego zastanowić się, czy są to ludzie, którym jestem w stanie zaufać i powierzyć swój majątek. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to lepiej poczekać i wynająć nasze mieszkanie innym lokatorom.

Więcej informacji z zakresu nieruchomości znajdziesz w serwisie Budnexx.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here