Kłady dla dzieci - co to takiego?

Kłady kojarzą się nam wszystkim z dość dużymi czterokołowymi pojazdami, którymi najczęściej uwielbiają jeździć mężczyźni i młodzi chłopcy. To oni kupują dla siebie własne quady, zbierają się w większe ekipy i wyjeżdżają do odległych terenów, aby zaznać prawdziwej przygody na piaszczystych terenach, wybojach czy dziurawym podłożu. Skaczą, osiągają zabójcze prędkości i nieraz ryzykują własne życie, aby tylko zapewnić sobie zastrzyk adrenaliny i poczuć buzującą krew w żyłach. Mimo iż jazda na kładach kojarzona jest z typowo męskim sportem, istnieją też specjalne kłady dla dzieci, z których korzystają maluchy w wieku od trzech lat. Czy jednak jest to dla nich bezpieczne? Czy taki sport rzeczywiście może być uprawiany przez tak młode osoby, które jeszcze nie do końca panują nad swoim ciałem i nie mają prawidłowej koordynacji ruchów?

Dziecięce mini kłady zostały dopuszczone do sprzedaży, a to oznacza, że po prostu muszą być pojazdami bezpiecznymi dla maluchów. Aktualnie sprzedawane są w zwykłych sklepach ze skuterami i dwu bądź czterokołowymi pojazdami. Kosztują zazwyczaj około tysiąca złotych – czasem są trochę droższe, innym razem tańsze, bo wszystko zależy od ich ogólnej budowy czy dodatkowych elementów. Kłady dla dzieci są pojazdami otwartymi. Nie mają żadnych kabin, dlatego ich właściciele podczas jazdy mogą poczuć ten przysłowiowy „wiatr we włosach”, odczuć niesamowitą wolność i zaznać tym sposobem jeszcze większych emocji. Kłady zostały przystosowane do jazdy po drogach nieutwardzonych. Radzą sobie z większymi dziurami, wybojami i wszelkimi nierównościami. Są pojazdami przeznaczonymi dla osób w wieku wynoszącym przynajmniej trzy lata. Teoretycznie więc nawet najmłodszy przedszkolak może na nich swobodnie jeździć.

Małym dzieciom taka jazda na pewno bardzo się spodoba. Nieraz wyobrażają sobie one siebie w roli zawodowych kierowców. Zwłaszcza chłopcy uwielbiają przyglądać się wyścigom samochodowym – czy to tym wyświetlanym w telewizji, czy to tym rozgrywającym się na ekranie komputera. Maluch chciałby sam przeżyć coś podobnego, dlatego też takie kłady dla dzieci mogą być dla niego doskonałym i w pełni satysfakcjonującym prezentem. Sprawiają dzieciom ogromną radość. Uczą je również nowych umiejętności, czyli po prostu samodzielnego prowadzenia pojazdów. Wyrabiają w nich sporą koncentrację, która wykształca się poprzez skupianie się na samej drodze i całym otoczeniu. Oczywiście podczas takich zabaw rodzic lub opiekun powinien cały czas kontrolować poczynania swojego dziecka i sprawdzać, czy jeździ on na tyle prawidłowo i poprawnie technicznie, aby nie zrobić sobie żadnej krzywdy.

Na pewno jednak niektórzy rodzice będą obawiać się zakupu takich kładów. Nie będą chcieli wpuścić na nie swojego dziecka, martwiąc się o to, że ono po prostu zrobi sobie jakąś krzywdę. Kłady można jednak także równie dobrze wypożyczyć, aby sprawdzić, czy będą one dobrym wyborem dla maluszka. Jeśli okaże się, że bez trudu on sobie z nimi radzi, można będzie pomyśleć o kupnie pierwszego prawdziwego kładu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here