Jaka witamina C jest najlepsza dla dzieci?

Wszyscy wiemy, jak ważne dla naszego organizmu są witaminy i różne mikroelementy, w tym witamina c. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy narażeni na różnego rodzaju przeziębienia i wirusy, bardzo ważne jest aby zażywać jej odpowiednie ilości. Jednak o ile dorośli nie maja większego problemu z połknięciem niewielkiej pastylki, w przypadku dziecka, szczególnie małego nie jest to już takie proste.

Witamina C pełni wiele ważnych funkcji istotnych dla naszego zdrowia. Nasz organizm nie potrafi sam jej syntetyzować, dlatego też musimy przyjmować ja z pożywieniem lub w postaci suplementów. Nadmiar witaminy c jest szybko usuwany z organizmu więc nie należy się zbytnio obawiać jej przedawkowania, ale też z tego powodu ważne jest, aby przyjmować ja często. Specjaliści twierdza, że duże, skumulowane dawki jakie często łykamy na raz podczas przeziębienia, nie są wcale tak skuteczne jak te mniejsze, ale przyjmowane nawet kilka razy dziennie.

Wielu rodziców zastanawia się jaka witamina c dla dzieci jest najlepsza. Ta przyjmowana z pożywieniem, czy suplementowana? Oczywiście zdrowa dieta jest podstawą i nigdy nie będzie złym wyborem w tym przypadku. W codziennym jedzeniu mamy do wyboru bardzo dużo warzyw i owoców będących doskonałym źródłem tej własnie witaminy. Wszyscy doskonale wiedza, że jednym z nich jest cytryna, ale tak naprawdę nie tylko. Oprócz wszystkich innych owoców cytrusowych jak np. grejpfruty, pomarańcze czy mandarynki, witaminę c znajdziemy też w kiwi lub czarnych porzeczkach. Z warzyw doskonałym jej źródłem będzie natka pietruszki, papryka oraz ziemniaki.

Witamina c czerpana z pożywienia jest bardzo cenna, jednak wszyscy rodzice doskonale wiedza, że dzieci niekoniecznie chcą jeść to co dla nich najzdrowsze. a już szczególnie kiedy mamy w domu niejadka pojawia się duży problem, aby uzupełnić wszystkie niezbędne dziecku składniki tylko za pomocą diety. W takich sytuacjach z trzeba sięgnąć po suplementy. Zresztą nawet kiedy dieta nasza i naszych dzieci jest bogata w witaminę c pochodzącą z naturalnych produktów, jeśli już dopadnie nas przeziębienie, warto sięgnąć po syntetyczną witaminę c, ponieważ jej zwiększone dawki w tym okresie pozwalają szybciej wrócić do zdrowia.

W przypadku niemowląt i małych dzieci oczywistym wyborem będzie podawanie witaminy c w postaci kropelek. Kupimy je w każdej aptece bez recepty, a czasem też w zwykłych sklepach. Z reguły około 7-8 kropli dziennie dodanych do napoju w zupełności wystarcza, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie. Ostatnio wiele słyszy się o lewoskrętnej witaminie c, która podobno ma być lepsza i skuteczniejsza od tej zwykłej. Jednak badacze na razie nie potwierdzają tych rewelacji.

Aby utrzymać dziecko w dobrym zdrowiu i zwiększyć jego odporność w okresie wzmożonej zachorowalności na różne infekcje, nie zapominajmy, o podawaniu mu odpowiednich dawek witaminy c. Zarówno w jedzeniu, jak i w postaci tabletek lub kropelek, jest ona jednym z najprostszych i najtańszych sposobów zadbania o zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here