Odpowiednia jakość snu ma ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia oraz właściwego funkcjonowania całego organizmu. Ze względu na to niezwykle ważne jest zapewnienie sobie komfortowych warunków w sypialni, zwłaszcza przez osoby, które cierpią na różnego rodzaju zaburzenia snu.

Wpływ dobrej jakości snu na zdrowie

W trakcie snu cały organizm ma szansę na regenerację po całym dniu, dlatego jego odpowiednia długość i jakość ma ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia oraz stanu zdrowia.

Dobrze przespana noc zapewnia odpowiedni poziom energii, wpływa korzystnie na układ nerwowy, a także zdolność koncentracji. Ponadto pomaga w regulacji funkcji układu trawiennego i krwionośnego, wpływając pozytywnie na kondycję całego organizmu.

Przyczyny zaburzeń snu

Obecnie wiele osób cierpi na różnego rodzaju zaburzenia snu. Część z nich wynika z nieprawidłowej higieny, natomiast w wielu przypadkach są one spowodowane innymi schorzeniami. W takich sytuacjach należy szczególnie zadbać zarówno o optymalną temperaturę otoczenia, wyeliminowanie dodatkowych bodźców, jak i jakość pościeli i materaca.

Fizjoterapeuci, w celu podniesienie jakości snu, polecają coraz częściej specjalistyczne kołdry i poduszki, które pomagają w rozluźnieniu mięśni, a także wyciszeniu lęków. Dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, autyzmem, ADHD czy zespołem Downa bardzo często polecane są tak zwane kołdry obciążeniowe, które stanowią uzupełnienie prowadzonej terapii. Jednak warto zaznaczyć, że pomagają one również skutecznie wszystkim osobom, bez względu na wiek, cierpiącym między innymi na nerwice, zaburzenia lękowe czy depresję.

Indywidualne dopasowanie warunków panujących w sypialni

Według ogólnych zaleceń temperatura otoczenia w trakcie snu powinna wynosić ok. 18 stopni Celsjusza, należy ograniczyć do minimum zarówno ilość światła, jak i dźwięki docierające do sypialni. Jednak najważniejsze jest poczucie komfortu przez konkretną osobę.

Wybierając pościel również powinno się wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby. W przypadku wątpliwości warto jest poprosić o poradę fizjoterapeutę. Taki specjalista jest w stanie pomóc w doborze rodzaju i wysokości poduszki, poziomu twardości materaca, czy też optymalnego ciężaru kołdry obciążeniowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Vege Home

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here