paracetamol

Najczęstszym lekiem, po który sięgamy w przypadku silnego bólu jest paracetamol. Większość osób ma go zatem zawsze pod ręką. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy dopadnie nas ból głowy, brzucha, kręgosłupa lub inna, podobna dolegliwość. W jaki sposób prawidłowo dawkować ten lek? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Co warto wiedzieć o paracetamolu?

Paracetamol (https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty-otc/paracetamol-500-mg) to lek, wykazujący działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Nie ma natomiast właściwości przeciwzapalnych. Nie hamuje zatem syntezy prostaglandyn w poszczególnych tkankach obwodowych. One z kolei są jednym z najważniejszych mediatorów zapalenia. Ten fakt jest jednak korzystny. Dzięki temu paracetamol nie wywołuje takich skutków ubocznych, jak niesteroidowe leki przeciwzapalne. Może być więc stosowany u osób, które borykają się z różnorodnymi schorzeniami, w tym chorobą wrzodową, nadkwasowością, zgagą, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą oraz astmą. To lek łagodny dla błony śluzowej żołądka. Na działanie paracetamolu powinny uważać jedynie osoby z nadwrażliwością na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, z ciężką niewydolnością wątroby, nerek albo chorobą alkoholową. Każdorazowe wzięcie tego leku warto też skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak dawkować paracetamol?

Każdy lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz zgodnie z treścią ulotki, dołączonej do danego produktu. O tym często zapomina się, borykając się z bólem. Wtedy sięgamy po różne leki i często mieszamy je, przyjmując zbyt duże dawki w nadziei na szybkie ustąpienie bólu. To duży błąd, który może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Jeżeli jeszcze nie teraz, to w przyszłości. Warto bowiem podkreślić, że połączenie leków z tej samej grupy wcale nie zwiększy efektu przeciwbólowego. Może natomiast zwiększyć ryzyko wystąpienia uszkodzeń układu pokarmowego oraz zaistnienie innych działań niepożądanych. Warto też pamiętać o tym, by leki przeciwbólowe przyjmować w odpowiednim, stałym odstępie czasowym. W ulotce znajdziemy informacje na temat długości działania danej substancji czynnej. Jak zatem dawkować paracetamol? Dopuszczalne jest spożycie jednorazowo jednej lub dwóch tabletek, czyli dawki od 500 mg do 1000 mg paracetamolu. W razie konieczności tę dawkę można powtarzać. Nie powinno się tego jednak robić częściej, niż co cztery godziny oraz maksymalnie cztery razy na dobę. Maksymalna, dopuszczalna dawka dzienna paracetamolu to 4000 mg. Nie należy jej przekraczać, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia wątroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here