Początki Diora

Założyciel — Christian Dior

Christian Dior urodził się w Granville, miasteczku na wybrzeżu Normandii. Był dzieckiem zamożnego producenta nawozów. W wieku pięciu lat razem z całą rodziną przeniósł się do Paryża. Od młodych lat bardzo interesował się sztuką, dzięki czemu zarobił swoje pierwsze pieniądze, sprzedając swoje szkice we dworze własnego domu po 10 centymów za sztukę. Już w wieku 21 lat dzięki wsparciu finansowemu ojca otworzył małą galerię sztuki, gdzie sprzedawał różne dzieła. Później był zatrudniany przez różnych projektantów mody, gdzie tworzył słynne dzieła. W 1946 roku założył własny dom mody, który nazwał własnym nazwiskiem — Christian Dior.

Dom mody

Prawdziwa nazwa kolekcji, którą zaprezentował 12 lutego 1947 roku, to Corolle, ale wszyscy znają ją jako New Look, którą nadała linii Carmel Snow, ówczesna redaktor naczelna Harper’s Bazaar. Kreacje Diora wzbudziły wiele kontrowersji, nie tylko ze względu na nową stylistykę, ale także z powodu odmienności od dotychczasowej mody na luźne sukienki, których krawiectwo podyktowane było powojennym lutowaniem tkanin. Dior był mistrzem w kreowaniu kształtów i podkreślaniu sylwetek; jego kreacje były przeważnie z grubego perkalu, używał ochraniaczy na uda, dopasowanych gorsetów, które mocno podkreślały talię osy i halek, które jeszcze bardziej wysmuklały jego suknie.

Początkowo kobiety protestowały przeciwko modelom spódnic Diora zakrywających nogi. Ogromna ilość materiału, którą zużyto na uszycie jednej sukni czy garnituru, okazała się prawdziwą sensacją. Podczas jednej z sesji w Paryżu modelki były nawet atakowane za taką ekstrawagancję przez sprzedawczynie na bazarze, ale po trudnym okresie powojennych niedoborów przeciwniczki ucichły. New Look zrewolucjonizował ubiór kobiet i uczynił Paryż centrum świata mody po II Wojnie Światowej.

Perfumy damskie i męskie Dior

Christian Dior był artystą i marzycielem. Wiedział, że na wizerunek kobiety wpływa nie tylko ubiór, ale i zapach. Dom perfumeryjny umacnia swoją pozycję od 1947 roku. To wtedy powstały pierwsze perfumy Dior — Miss Dior, które spotkały się z doskonałym przyjęciem. Szyprowo-kwiatowy zapach damskich perfum, jak wyjaśniła projektantka, miał być dopełnieniem kobiecych kreacji. Perfumy Miss Dior są nadal bardzo popularne i przez niektórych uważane za zapachy kultowe. Istnieją również różne wersje, z których najnowsza to Miss Dior Absolutely Blooming. Na uwagę zasługują inne kompozycje, które po swojej premierze zrobiły sporo szumu – balsamiczny zapach Dior Poison czy kwiatowy zapach Dior JAdore. Dior jest również znany jako twórca męskich perfum i wody po goleniu. Wprowadzony na rynek w 1988 roku drzewno-piżmowy zapach Dior Fahrenheit stał się obowiązkowym elementem wielu mężczyzn.

Najpopularniejsze linie produktowe: Capture Dreamskin, Capture Totale, Capture Youth, Collection, Dior Addict, Dior Backstage, Dior Bronze, Dior Forever, Dior Homme, Dior Hydra Life, Dior Skin Essentials, Diorific, Diorific Vernis, Diorissimo, Diorshow, Diorskin, Dolce Vita, Dune, Dune pour Homme, Eau Sauvage, Escale a Portofino, Fahrenheit, Higher, Hypnotic Poison, Jadore, JOY by Dior, Les Créations de Monsieur Dior, Miss Dior, One Essential, Poison, Poison Girl, Pure Poison, Rouge Blush, Rouge Dior, Sauvage.

Te i wiele innych produktów Dior można znaleźć na stronie Perfumy.pl – https://perfumy.pl/firm-pol-44-Dior.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here