Prawidłowo funkcjonujący układ hormonalny jest bardzo ważny, zwłaszcza u kobiet. W końcu hormony wypełniają cały organizm, dlatego też wszelkie niezgodność można szybko zaobserwować. Jeżeli chodzi o najważniejsze hormony kobiece, to bez wątpienia są to estrogeny. To one są odpowiedzialne za rozmiar piersi, kobiece kształty oraz menstruacje. Poza tym stymulują rozwój wszystkich kobiecych narządów.
Jakie są rodzaje estrogenów?
To jajniki są w głównej mierze odpowiedzialne za produkcję estrogenów. Oprócz tego wytwarzane są również w tkance tłuszczowej oraz łożysku. Wyróżniamy trzy rodzaje estrogenów, które występują w organizmie. Są to:
- estron – wytwarzany jest w tkance tłuszczowej oraz jajnikach;
- estradiol – wytwarzany jest w jajnikach u kobiet oraz u w jądrach u mężczyzn, ale w niewielkich ilościach;
- estriol – wytwarzany jest głównie w okresie ciąży.
Jakie inne korzyści dla organizmu niosą za sobą estrogeny?
Estrogeny przede wszystkim mają pozytywny wpływ na pracę naszego mózgu. Dodatkowo regulują prawidłowe funkcjonowanie cyklu miesiączkowego, są odpowiedzialne za odpowiedni poziom libido oraz rozwój narządów płciowych.
Kolejną ważną funkcją estrogenów jest zwiększanie krzepliwości krwi oraz regulacja gospodarki wapniowej organizmu. Ten rodzaj hormonów jest odpowiedzialny za odkładanie się wapnia w kościach, a co za tym idzie zapobiega rozwojowi osteoporozy.
Przeczytaj też: http://www.prezentbox.pl/drozdze-piwowarskie-jakie-maja-zastosowanie-w-pielegnacji/
Estrogenu biorą również aktywny udział w regulacji gospodarki lipidowej. Sprawiają, że zwiększa się poziom dobrego cholesterolu, a obniża poziomu złego cholesterolu. Następna istotna funkcja estrogenów to zwiększenie syntezy białek endogennych.
W trakcie trwania menstruacji, poziom estrogenów się zmienia. Dlatego kobieta staje się rozchwiania emocjonalnie. Rozdrażnienie, bezsenność, lęk, utrata zdolności poznawczych są normalne w tym okresie.
Oprócz wyżej opisanego działania estrogenów, wymienić możemy jeszcze kilka:
- zwiększają ilości śluzu szyjkowego;
- stymulują rozwój gruczołu sutkowego;
- zwiększają stężenie czynników krzepnięcia;
- przyczyniają się do obniżenia stężenia glukozy we krwi na czczo.
Źródło: https://todopieropoczatek.pl/