Ciąża pozamaciczna - kiedy mamy z nią do czynienia?

Do ciąży pozamacicznej dochodzi poza macicą, w zdecydowanej większości przypadków w jajowodzie. Zdarza się jednak, że do zagnieżdżenia dochodzi w szyjce macicy, a nawet w jamie brzusznej. Jak można rozpoznać, że doszło do ciąży pozamacicznej?

Ten rodzaj ciąży najczęściej zdarza się u kobiet przed 30 rokiem życia. Im wcześniej zostanie rozpoznana, tym szybciej można zapobiec pojawieniu się niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Według danych udostępnionych przez lekarzy, do ciąży pozamacicznej dochodzi w jednym na 100 przypadków ciąż. Zarodek, kiedy się rozwija, wyczerpuje zapasy krwi, na koniec obumiera, a tym samym powoduje krwawienie.

Do czynników zwiększających ryzyko pojawienia się tego rodzaju ciąży można zaliczyć wcześniejsze zapalenie, infekcję jajowodów lub uszkodzenie jednego z nich. Prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań jest większe, jeśli kobieta zażywała pigułki powodujące zaburzenie prawidłowego działania jajowodów lub stosowała wkładkę domaciczną. Do innych przyczyn można zaliczyć wszelkie operacje macicy, źle wykonany zabieg podwiązania jajników bądź przebytą już ciążę pozamaciczną.

Objawy ciąży pozamacicznej

Kiedy pacjentka ma do czynienia z ciążą pozamaciczną, pojawia się u niej mocny ból, który przypomina kolkę. Na ogół jest on bardzo silny, który ma źródło w jednym miejscu. Z tego miejsca promieniuje na resztę jamy brzusznej. Co gorsze, podczas kaszlu i ruchów całego ciała, nasila się.

Ciążę pozamaciczną zwiastuje także silne krwawienie pochwowe, wymioty, a także nudności. Kobietom z tą przypadłością nieobce są również zawroty głowy, a nawet zasłabnięcia. Pojawiają się także bóle w okolicach głowy. Niestety, jajowód, w którym zagnieździła się ciąża pozamaciczna, może również pęknąć. Następstwem będzie mocne krwawienie, szybkie tempo, mokra i zimna skóra. Kobieta może zemdleć. Pojawić się może również przeszywający ból, rozprzestrzeniający się po całej jamie brzusznej. W takich sytuacjach kobieta jest najczęściej poddawana operacji, a jajowód usuwany.

W dzisiejszych czasach postawienie diagnozy dotyczącej ciąży pozamacicznej nie jest takie trudne, jak w pokoleniach naszych rodziców. Zazwyczaj diagnoza zapada w oparciu o dwie metody. Pierwszą z nich jest regularnie powtarzany test, monitorujący hormon HCG. Spadek jego poziomu albo brak podniesienia się mogą być podstawą do stwierdzenia, że doszło do zagnieżdżenia się jaja w nieprawidłowy sposób. Dzięki USG lekarz może zobaczyć macicę oraz rozmieszczenie jajowodów. Jeśli podczas badania lekarz nie dostrzeże pęcherzyka ciążowego ulokowanego w macicy, może stwierdzić rozwój ciąży pozamacicznej.

Rozwój technologii pozwala na wykrycie ciąży pozamacicznej w większości, bo ponad 80 proc. przypadków. Na ogół udaje się to jeszcze przed pęknięciem jajowodu. W celu postawienia diagnozy, wykonuje się odpowiedni zabieg. Metodą laparoskopową są wykonywane dwa nacięcia – w brzuchu w celu włożenia przyrządów operacyjnych oraz w pępku, aby włożyć wziernik.

Dzięki laparoskopii pobyt w szpitalu może być krótszy, a jajowód może zostać uratowany. Zdrowy jajowód może pomóc kobiecie na szczęśliwą ciążę w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here