Smartfon dla dzieci - czy to dobry pomysł?

Dawniej, wiele dzieci marzyło o tym, aby obejrzeć ulubioną bajkę w telewizji. Dzisiaj, kiedy posiadanie telewizora nie robi już żadnego wrażenia, ten sprzęt odchodzi do lamusa. Na jego miejscu pojawia się tablet i smartfon. Już kilkuletnie dzieci potrafią się nim posługiwać lepiej niż dorośli. Czy warto jednak w tak młodym wieku zapoznawać dzieci ze smartfonem i pozwalać im go używać?

Chociaż jeszcze do końca nie potrafią mówić, mają już w dłoniach smartfon. Mało tego – całkiem nieźle potrafią go obsługiwać, a nawet bywają w tym lepsze od swoich rodziców. Niejednokrotnie rodzice nawet nie przypuszczają, jak szybko ich dzieci potrafią nauczyć się obsługiwać smartfon. Zdziwieni, z niedowierzaniem obserwują swoje pociechy, przesuwające małymi palcami po dotykowym ekranie. Jakie aplikacje dla dzieci będą najlepszym wyborem?

Rodziców, pod kątem stosunku do smartfona, można podzielić na dwie kategorie. Takich, którzy ukrywają przed dzieckiem sprzęt lub zostawiają im większą swobodę w zabawie smartfonem. W pierwszym przypadku, chowanie dzieciom zabawki zazwyczaj nie może skończyć się dobrze. Maluch płacze, stresuje się, denerwuje.

Wiadomo, zakazany owoc bardziej kusi. Z tego względu, kiedy dzieciak zobaczy przez przypadek pozostawiony przez rodzica smartfon, od razu za niego chwyci. Starania dzieci o to, by go oddał, mogą spalić na panewce. Jeśli jednak odbiorą mu go siłą, krzykowi może nie być końca. Kiedy rodzice pozwolą dziecku na zabawę smartfonem od czasu do czasu, mogą zdobyć chwilę czasu tylko dla siebie. Mają wówczas cenne minuty na ugotowanie obiadu czy posprzątanie mieszkania. Najważniejsze, to nie pozwalać dziecku na wszystko, na co ma akurat ochotę. Istotne, aby wiedziało, że telefon może dostać tylko za zgodą rodziców. Przekazanie dzieciakowi smartfonu może być także formą nagrody za dobre sprawowanie się.

Grunt do zapoznawanie dziecka z mądrymi, edukacyjnymi aplikacjami. Teraz nawet poznawanie matematyki może być przyjemne. Dzięki aplikacji „Matematyka w działaniu” dzieci do 7 lat uczą się liczyć do dziesięciu, poznają figury matematyczne, uczą się odejmować i dodawać. Przy okazji mogą poćwiczyć znajomość kolorów.

Przyjemne z pożytecznym można również połączyć, ucząc się angielskiego. Aplikacja Joypa Colors, przeznaczona dla dzieci od drugiego roku, zapoznaje pociechy z dźwiękami i kolorami, uczy nazw zwierząt i kolorów. Dzieci są zadowolone, przesuwając paluszkami po ekranie smartfona, a rodzice mogą być spokojni, że ich maleństwa nie trwonią czasu.

Ciekawą i rozwojową aplikacją dla dziecka może być również edukacyjny quiz. W internecie dostępnych jest wiele aplikacji, które składają się z kilkudziesięciu pytań, mają różny stopień trudności. Dzięki temu, że dzieci mają możliwość wskazania odpowiednich obrazków, uczą się rozpoznawać kształty, kolory, poznają świat.

Podsumowując, warto aby rodzice znaleźli złoty środek w udostępnianiu smartfona dzieciom. Mogą korzystać z edukacyjnych aplikacji, dzięki którym pociechy mogą szybciej się rozwinąć i poznać podstawy nauki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here