Jak urządzić kameralną sypialnię w stylu skandynawskim

Czy z pozoru surowe wnętrze może być naprawę przytulne? Oczywiście, ale pod warunkiem, że mamy do czynienia ze stylem skandynawskim. Proste formy, uniwersalność w dobrym znaczeniu pojęcia oraz wysoka jakość. Styl skandynawski nadal inspiruje, będąc interesującą alternatywą dla innych trendów. Ważne jest, szczególnie w przypadku sypialni, by nie stworzyć przestrzeni zbyt jałowej czy zimnej, przypominającej placówki medyczne.

Praktycznie i funkcjonalnie

W stylu skandynawskim na pierwszym planie są funkcjonalność i ograniczona do minimum liczba niepraktycznych dodatków. Nie ma tu miejsca na zdobienia, inkrustacje, przytłaczające dekoracje czy przepych. Prostota idąca w parze z wysoką jakością i przemyślaną aranżacją przestrzeni sprawiają, że prędko nie wyjdzie z mody. Oczywiście styl skandynawski ewoluuje, zachowując rdzeń.

Minimalistyczne formy

Ważnym aspektem stylu skandynawskiego jest forma ograniczona do minimum. Meble są proste, do tego nie mogą przytłaczać przestrzeni. Istotne znaczenie ma naturalne światło – w Norwegii czy Szwecji nie ma go w nadmiarze, stąd ogranicza się do minimum zasłanianie okien, do tego dochodzi duża powierzchnia oszklona. Kolorystyka to przede wszystkim biel i odcienie beżowe. Ponadto dobrze komponują się dodatki z błyszczącego metalu, wyglądające jak chromowane. Biel warto przełamywać odcieniami znanymi z natury, w tym zielenią i pastelami.

Meble do sypialni w stylu skandynawskim

Głównym punktem jest łóżko. W sypialni w stylu skandynawskim powinno być proste, wykonane z drewna. Ewentualne zdobienia należy ograniczyć do materiałowej tapicerki bez pikowań. Także komoda i szafa w stylu skandynawskim winna urzekać prostą formą. Istotna jest wielkość, bowiem styl skandynawski jest uporządkowany – w komodzie czy szafie musi znaleźć się dużo przestrzeni na pościel oraz garderobę. Można też wstawić do sypialni wygodny fotel na nóżkach, obok niego dobrze będzie wyglądać stolik z lampką nocną. Wzornictwo lamp, kinkietów i lampek nocnych także ma znaczenie. Prosty kształt i zwyczajny design wpisują się najlepiej.

Komfortowe dodatki

Mimo pozornej surowości sypialna w stylu skandynawskim może być przytulna. Idealnie sprawdzają się tekstylne dodatki. Przy łóżko komfort dla stóp zapewni chroniący przed zimnej podłogi miękki dywan. Jasne zasłony lub klasyczne żaluzje dobrze wkomponują się w ramę okienną. Na łóżku poza pościelą (konieczne z naturalnych tkanin, jak bawełna, len czy wełna) dobrze wyglądają miękkie poduszki i przytulne narzuty, także z naturalnych dzianin.

Przełamanie dość surowej bieli stylu skandynawskiego w sypialni łatwo osiągnąć, wybierając znane od lat dodatki. Wiklinowe koszyki i koszyczki, czarno-białe grafiki w antyramach, pejzaże ścienne inspirowana naturą czy rośliny doniczkowe ożywią przestrzeń, zwiększając harmonię.

Meble do sypialni znajdziesz w sklepie – https://sklep.akord.net.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here