Zadanie zabawek

Dzieci to bardzo szczególne istoty, które znacząco różnią się od osób dorosłych, chociażby podejściem do świata. Zawsze bez problemu potrafią dostrzec każde piękno w swoim otoczeniu. Wszystko, co ma jakieś jaskrawe kolory lub wydaje nietypowe dźwięki, dla dziecka jest potwornie interesujące i przyciąga jego uwagę niczym przysłowiowy magnes. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę to wszystko, co robimy każdy ruch i każda myśl przechodzi przez nasz mózg. Nawet gdy mamy pewność, że sami podjęliśmy jakąś decyzję i jest ona w pełni niezawisła i niezależna od niczego mylimy się, ponieważ ogromny wpływ na nasze myślenie i postrzeganie świata ma właśnie mózg, bo to on gromadzi i analizuje wcześniejsze doświadczenia. To, jaką decyzję podejmiemy, tak naprawdę głównie zależy od tego, co dotychczas w życiu przeżyliśmy oraz jak nasz mózg ocenił daną sytuację. Mózg dziecka jest właśnie w trakcie tego kluczowego etapu zbieranie różnych informacji i doświadczeń, dlatego jest tak bardzo chłonny i spragniony nowych doznań oraz wiedzy, ponieważ bez nich mózg dziecka nie będzie wiedział jak oceniać konkretne sytuacje, a więc będzie po prostu nieprzystosowany do życia.
Osoby dorosłe, które są opiekunami dzieci, bardzo często są poirytowane takim zachowaniem, ponieważ takie dziecko wymaga znacznie więcej uwagi, bo trzeba nieustannie zwracać uwagę na to czy dziecko przez przypadek i brak swojej wiedzy nie zrobi sobie jakiejś krzywdy, na przykład wkładając palce do gniazdka. Na tym właśnie polega najważniejsza rola osoby dorosłej, aby uchronić dziecko przed zrobieniem sobie krzywdy, ponieważ może mieć to skutki nie tylko natury czysto fizycznej jak jakiś uraz czy skaleczenie, ale również tej psychicznej, ponieważ tak jak już zostało to wspomniane, mózg zapisuje wszystkie doświadczenia, a więc również te negatywne. Złe doświadczenie dziecko może wywołać później problemy w dorosłym życiu, a częstym tego przykładem jest strach przed psami czy innymi zwierzętami spowodowany tym, że w dzieciństwie jakieś zwierzę zrobiło krzywdę dziecku lub po prostu je dostatecznie mocno wystraszyło.
Wszelkiego rodzaju zabawki takie jak między innymi samochodziki dla dzieci zdecydowanie ułatwiają stworzenie dziecku przyjaznego otoczenia, które pozwoli mu w sposób ciekawy i przede wszystkim bezpieczny zbierać nowe doświadczenia i bodźce. Można śmiało powiedzieć, że zadaniem zabawek nie jest tylko i wyłącznie zajmować uwagę dzieci, ponieważ zabawki, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, mają służyć dziecku przede wszystkim do nauki. Nietrudno wobec tego jest wyciągnąć wniosek, że zabawki należy dobierać naprawdę starannie tak, aby były one przyjazne i łagodne, bo oswajanie dziecka z przemocą i agresją na tym etapie życia na pewno nie będzie dobrym pomysłem na jego wychowanie. Rodzice przecież na pewno zawsze chcą, aby ich dzieci wyrosły na szanowanych obywateli, a nie przestępców i agresorów. Nie oznacza to, jednak że gdy tylko dziecko bawi się w nieco bardziej agresywny sposób, powinniśmy wpadać w panikę, ale na pewno jest to sygnał, że warto obserwować dalszy rozwój sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here