Zabawki sensoryczne - do czego służą?

Każdy rodzic pragnie wspierać swoją pociechę na każdym etapie jej rozwoju. Już od najmłodszego okresu można we wspaniały sposób pomóc w prawidłowym rozwijaniu się dziecka, dostarczając mu odpowiednią ilość pozytywnych bodźców. Tu bardzo pomocne jest wykorzystanie wszelkiego rodzaju zabawek, między innymi również zabawek sensorycznych.
Zabawki sensoryczne – co to takiego? Przede wszystkim są to przedmioty, które mają na celu kształtowanie u dziecka umiejętności odbierania, rozumienia oraz organizowania bodźców, które dochodzą do niego z zewnątrz – z otoczenia. A więc wspierają one integrację sensoryczną maluszka.
Integracja sensoryczna ma przeogromne znaczenie w życiu każdego człowieka, a u dziecka szczególnie, bowiem nie tylko zapewnia mu prawidłowy rozwój społeczny i intelektualny, ale także bezpieczeństwo.
Zabawki sensoryczne pomagają w rozwijaniu się wciąż jeszcze niedoskonałej u tak małych dzieci zdolności do przetwarzania bodźców w mózgu, ale też działają profilaktycznie – dzięki nim można zapobiec w powstawaniu nieprawidłowości oraz zaburzeń.
Ten rodzaj zabawek integruje ze sobą najważniejsze zmysły w tym samym czasie: wzroku, dotyku oraz zmysł słuchu. Stymulują zarówno rozwój emocjonalny, jak i fizyczny. Jedną z najpopularniejszych zabawek, a jednocześnie najbardziej uwielbianych przez dzieci (te duże i te małe), są przytulanki. Nie tylko zapewniają one poczucie bezpieczeństwa, ale też często stają się pierwszym, a zarazem najlepszym przyjacielem. Ważne, aby kontakt z ukochanym misiem wpływał jednocześnie na rozwój dziecka. Dlatego nie bez znaczenia jest materiał, z którego pluszak został wykonany, ale też kształt i barwa.
Wśród zabawek sensorycznych znaleźć jeszcze można chociażby kostki i książeczki sensoryczne, które posiadają przeróżną fakturę: szorstkie, puchate, gładkie, śliskie i miękkie, które bardzo często mają dołączone różne elementy, takie jak gryzaki, lustereczka, sznureczki. To propozycja dla najmłodszych dzieci. Dla tych nieco starszych świetnym rozwiązaniem będą różnego rodzaju masy plastyczne, takie jak plastelina, ciastolina, modelina czy fantastyczne gniotki, które dodatkową pobudzą i pomogą w rozwijaniu wyobraźni.
Jeżeli zabawka jest dodatkowo wyposażona w elementy szeleszczące czy piszczące – zaangażowany zostanie również zmysł słuchu. Dla najmłodszych może to być w tym przypadku grzechotka lub pozytywka. Dla starszaka idealne będą instrumenty: bębenek, dzwoneczek lub tamburyn.
Zmysł wzroku świetnie będą rozwijać wszelkiego rodzaju projektory świetlne, które dodatkowo pobudzą ciekawość dziecka.
Tradycyjne huśtawki i bujaki (typu konik na biegunach) to doskonałe zabawki wspomagające rozwój równowagi. Lecz już od pierwszych dni życia można tak naprawdę ćwiczyć z noworodkiem ten zmysł, bawiąc się chociażby w samolot czy delikatnie kołysząc malucha „na statku”.
Podsumowując dla najmłodszych maluszków warto zainwestować w przedmioty takie jak mata edukacyjna, grzechotki, kostki i książeczki, czy popularne metkowce. Ważne, by dostarczały dziecku wielu wrażeń zmysłowych, ale również były przyjemne w dotyku i pobudzały dziecięca wyobraźnię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here