Zabawki dla najmłodszych

Wybór odpowiedniej zabawki dla malucha zawsze przysparza sporo kłopotów. Bez względu na to, na jaką okazje ma być przeznaczony dany podarek, zawsze warto dokładnie przemyśleć nasze wybory. Bo z zabawkami jest tak, jak z każdym innym przedmiotem, który dajemy maluchowi- musi on spełniać szereg wymogów, aby był dla dziecka bezpieczny i przydatny.

Zabawki to jedne z tych gadżetów, które mogą bardzo pomóc w rozwoju dziecka, wspierać jego edukację, nawet jeśli jest to dopiero niemowlak. Każda zabawka dla malucha może być dla niego wstępem do odkrycia nowych zainteresowań. Zabawki edukacyjne pomagają rozwijać podstawowe umiejętności zarówno w wymiarze umysłowym, psychicznym, jak i fizycznym. Dzięki swoim pierwszym zabawkom maluch uczy się chwytać, przekładać przedmioty z jednej rączki do drugiej, poznaje kształty, faktury, konsystencje i kolory. Nawet jeśli zabawka nie posiada w swojej nazwie słowa „edukacyjna”, to w jakimś wymiarze zawsze wpływa na rozwój dziecka.

Kiedy wybieramy zabawkę dla swojego malucha, lub prezent dla znajomego dziecka, powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty. Niektóre bardzo drogie zabawki, z mnóstwem dodatków i „bajerów”, pomimo swojego edukacyjnego zacięcia, wcale nie wnoszą wiele do rozwoju malca. Dzieje się tak, ponieważ bardzo kolorowe, wielofunkcyjne przedmioty mogą zająć uwagę dziecka na parę chwil. Mogą nawet wzbudzić radość, ale tylko na chwilę. Kiedy już wyczerpie się ich potencjał w postaci melodyjek, czytanej, czy światełek, dziecko zaczyna się najnormalniej w świecie po prostu nudzić. A zabawka po kilku próbach zabawy ląduje w kącie dziecięcego pokoiku.

Zatem jakie zabawki powinniśmy wybierać, aby były one pożyteczne dziecku i wspierały jego naturalny rozwój? Możliwości jest wiele. Zawsze warto podarować maluchowi klocki. Dla najmłodszych najlepiej sprawdzą się te duże, które łatwo układać i chwytać w rączkę. Maluch może konstruować swoje pierwsze budowle. To doskonała szkoła równowagi, postrzegania przestrzeni, myślenia trójwymiarowego, a także wyobraźni i twórczości. Nic tak dobrze nie trenuje koordynacji ruchowej i motoryki małej w ogóle, niż właśnie zabawy z klockami.

Na początek świetnie sprawdzą się klocki z gąbki. Mogą one mieć np. formę kolorowej maty z elementami o różnych kształtach, które trzeba dopasować w odpowiednie puste miejsca. Zabawki drewniane to również bardzo dobra propozycja. Małe, sześcienne klocki, jakie pamiętamy z własnego dzieciństwa, idealnie nadają się dla nieco starszych dzieci. Można z nich budować wysokie wieże, lub plany całego miasta. Dziecko ćwiczy w ten sposób zarówno myślenie przestrzenne, jak i swoją kreatywność w wymyślaniu coraz to nowych konstrukcji.

Pierwsze puzzle mogą mieć postać właśnie drewnianych klocków z kolorowymi obrazkami. Takie puzzle łatwo ułożyć, bo są jeszcze dość mało skomplikowane. Z czasem można wprowadzać coraz większe i trudniejsze kompozycje. Maluch ćwiczy swoją spostrzegawczość i skupienie, ale również cierpliwość. Bo układanie puzzli może trochę potrwać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here