Rozwój niemowlaka

Po narodzinach dziecko jest malutkie i bezbronne. Szybko zaczyna jednak rosnąć, zmieniać się i rozwijać. Noworodek ma dużą, nieproporcjonalną do reszty ciała główkę. Przez pierwszy miesiąc dziecko przyjmuje pozycję podobną do tej, którą zachowywał w okresie ciąży, w brzuchu mamy, a więc podkurcza nóżki. Miesięczne dziecko ma słabe mięśnie karku i pleców dlatego trzeba pilnować by podtrzymywać główkę podczas trzymania malucha na rękach.
W tym czasie zachodzi wiele zmian. Przede wszystkim zanika płodowe ułożenie ciała. Noworodek zaczyna energicznie ruszać nóżkami i rączkami, a jego dotąd zaciśnięte piąstki powoli się otwierają. W tym okresie maluch zaczyna sypiać bardziej regularnie wyznaczając dobowy rytm, a płaczem sygnalizuje swoje potrzeby. Zacieśnia się również jego wieź z matką. Noworodek rozpoznaje jej zapach, a także głos dzięki czemu czuje się bezpiecznie. Gdy mama bierze je na ręce zazwyczaj się uspokaja i przestaje płakać. Miesięczne dziecko zaczyna ćwiczyć swój wzrok, który z dnia na dzień staje się coraz lepszy. Początkowo widzi bowiem świat nieostro i bez koloru. Dopiero po 2 tygodniu życia pojawiają się pierwsze barwy. Dziecko rozsyła również pierwsze uśmiechy i zaczyna gaworzyć, czyli wydobywać pierwsze dźwięki. Zazwyczaj są to samogłoski „a” czy „e”.
Po miesiącu życia następuje okres niemowlęcy trwający do pierwszego roku życia dziecka. Rozwój niemowlaka jest intensywny. W tym czasie dziecko przede wszystkim przybiera na wadze, a jego skóra staje się gładka. Mięśnie zaczynają się rozwijać. Dwumiesięczne dziecko staje się bardziej kontaktowe. Reaguje na bodźce pochodzące z otaczającego go świata i ciekawi go coraz więcej rzeczy. Dźwięki, które wydaje stają się bardziej zróżnicowane. Dziecko uśmiecha się lub gaworzy, gdy do niego mówisz. Reaguje złością, zaciekawieniem lub zadowoleniem, a więc pojawiają się uczucia. W tym okresie ważne jest, aby dużo mówić do dziecka, śpiewać mu kołysanki na dobranoc, czytać bajki. W 2 miesiącu życia warto rozpocząć spacery z dzieckiem. Oczywiście jeżeli sprzyja temu pogoda, a dziecko jest zdrowe. Dziecko w tym okresie życia potrafi już zaspokajać głód więc przerwy między karmieniem piersią stają się nieco dłuższe.
W kolejnych miesiącach życia dziecko zaczyna zwracać na siebie uwagę otoczenia, staje się coraz bardziej towarzyskie, reaguje na ludzi. Zabawki zaczynają go interesować. Dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe. Potrafi już unosić główkę i część tułowia dlatego ważne jest mieć go nieustannie na oku. Po 6 miesiącu życia u wielu dzieci zaczyna się ząbkowanie. Dziecko wyraźnie reaguje już na swoje imię, a także na znajomych ludzi, do których wyciąga rączki. Około 8 miesiąca życia maluch zaczyna coraz swobodniej się przemieszczać na czworakach. Rozwija się również aparat mowy. W 9 miesiącu życia dziecko coraz bardziej się usamodzielnia oraz rozumie co wolno, a czego nie wolno robić. W 11 i 12 miesiącu rozumie już niektóre wymawiane słowa, np. mama, tata. Po ukończeniu pierwszego roku życia maluch jest o 50% wyższy, zaczyna interesować się innymi dziećmi oraz zaczyna naukę samodzielnego chodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here