Rozwijanie zdolności dziecka

Rozwój każdego dziecka uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Oczywiście duże znaczenie mają jego predyspozycje osobowościowe, jednakże w każdym przypadku możemy je wzmocnić lub też osłabić. Ogromne znaczenie mają tu odpowiednie ćwiczenia i zabawy, które mogą stymulować rozwój psychofizyczny dziecka oraz jego zdolności i umiejętności.

Dlatego też ważne jest, aby dziecko nie było pozostawione same sobie na każdym etapie rozwoju. Nie oznacza to, że mamy za wszelką cenę starać wymuszać na dziecku stawanie się geniuszem. Chodzi po prostu o to, aby wydobyć z małego człowieka jego najlepsze cechy poprzez odpowiednie stymulowanie. Nie oznacza to też, że mamy z dzieckiem notorycznie ćwiczyć. Żaden maluch nie może obejść się bez zabawy i rozrywki. Próba suchego nauczania skończy się bowiem fiaskiem, zwłaszcza w przypadku najmłodszych, które bardzo szybko się nużą i nudzą nawet najbardziej ciekawymi działaniami.
Dlatego też warto jest poświęcić trochę czasu na przygotowanie zestawu różnego rodzaju ćwiczeń, gier i zabaw, które będą zróżnicowane i które będą stymulowały rozwój w różnego rodzaju kierunkach. Poprzez to dostarczamy dziecku niezbędną różnorodność i sprawiamy, że jego ciekawość będzie naturalnie stymulowana przez długi okres. Ważnym jest również to, żeby ćwiczenia te były dostosowane do wieku dziecka i poziomu jego rozwoju. Nie będziemy bowiem bawić się z czterolatkiem w układanie prostych wyrazów z literek w sytuacji, gdy on nie zna ich podstawowego znaczenia. Wydaje się, że jest to jedną z najtrudniejszych rzeczy w procesie takiego stymulowania. Takie dobranie odpowiednich zabaw i gier do poszczególnego dziecka na odpowiednim poziomie rozwoju, aby było jak najbardziej przydatne i wartościowe.

Jedną z propozycji takich zajęć są rebusy dla dzieci. Pozwalają one na kształtowanie wyobraźni, co w znacznej mierze pobudza kreatywność. Dodatkowo służą również umiejętności (w przypadku prostych rebusów dla małych dzieci) składania wyrazów z dostępnych liter, czy też sylab. Rebusy dla dzieci są również dobrą zabawą służącą integracji, zwłaszcza w przypadku podzielenia grupy dzieci na dwa zespoły i rozgrywania pomiędzy nimi zawodów. Uczymy w ten sposób zdrowej rywalizacji, możemy pokazywać ducha gry fair play, czy też umiejętności przegrywania. Odpowiedni poprowadzone rebusy dla dzieci naprawdę mogą zawierać sporo elementów edukacyjnych, a zarazem sprawiają, że nauka nie staje się przykrym obowiązkiem. Wiedza będzie „wchodziła” do głowy przy okazji zabawy i gry. Należy podkreślić też, o czym była mowa wcześniej, aby prezentowane rebusy były dostosowane do wieku uczestnik zabawy. Nie ma bowiem chyba nic bardziej frustrującego niż zmierzenie się z niewykonalnym zadaniem. To akurat może sprzyjać budowaniu w dzieciach poczucia niższości i poczucia, że są do niczego, skoro nie potrafią z tak prostym zadaniem sobie poradzić.

Podsumowując należy podkreślić dużą rolę edukacyjną rebusów dla dzieci. To świetne połączenie zabawy w elementami edukacyjnymi. To również doskonały pomysł na zaangażowanie w zabawę większej gromadki dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here