jak leczyć zakażenie?
fot. Pexels.com

Infekcje dotykają nas dość często. Zakażeniu mogą ulec różne części ciała, a także narządy wewnętrzne. O jakich rodzajach zakażeń powinniśmy wiedzieć?  Jak leczyć poszczególne typy infekcji? 

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/zakazenia-najwazniejsze-informacje/

Infekcje organizmu

Zakażenie polega na wtargnięciu drobnoustrojów do wnętrza ciała. Objawiają się najczęściej uczuciem zmęczenia, gorączką, dreszczami, wymiotami lub biegunką. Za infekcje odpowiadają głównie bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. 

Rodzaje zakażeń u człowieka

  • Infekcje bakteryjne – bakterie są wszechobecne – znajdują się w wodzie, glebie, a nawet organizmie człowieka, które między innymi wspierają pracę układu pokarmowego. Zakażenie na tle bakteryjnym może powodować takie schorzenia jak zapalenie gardła i pochwy, gruźlica, krztusiec, bakteryjne zapalenie pokarmowe i opon mózgowych, infekcja dróg moczowych, tężec, wąglik, borelioza, chlamydia, rzeżączka czy pneumokokowe zapalenie płuc. Zakażenia na tle bakteryjnym najczęściej leczy się antybiotykami, które zatrzymują namnażanie się bakterii. 
  • Infekcje wirusowe – wirusy to mikroskopijny cząstki zakaźne niezdolne do rozmnażania się bez swojego żywiciela. Trafiając do żywego organizmu, przyczepiają się do komórek, aby zwiększyć swoją liczbę. Do chorób na tle wirusowym zalicza się między innymi grypę, ospę wietrzną, odrę, różyczkę, mononukleoza, wirusowe zapalenie wątroby i opon mózgowych, HIV czy ebola. Zakażenia wirusowe głównie zwalcza układ odpornościowy, dlatego w czasie infekcji należy go wspierać odpowiednimi lekami. Chorób wirusowych nie można zwalczyć antybiotykiem.
  • Infekcje grzybicze – zakażenie występuje przez drożdżaki i pleśń. Można je znaleźć w wilgotnych miejscach, łącznie z tymi znajdującymi się na ciele człowieka. Schorzenia grzybicze to przede wszystkim kandydoza, kryptokokoza, stopa sportowca, grzybicze zapalenie opon mózgowych, aspergiloza oraz histoplazmoza. Grzybicę leczy się, używając tabletek doustnych bądź zastrzyków przeciwgrzybiczych. 
  • Infekcje pasożytnicze – zakażenia występują przez pasożyty, które upodobały sobie organizm człowieka jako żywiciela. W ten sposób zarazić się można między innymi toksoplazmozą, świerzbem, malarią, wszami, glistą ludzką czy tasiemcem. Aby pozbyć się z organizmu pasożytów, należy stosować leki przeciwrobaczne.

Zobacz także: http://www.prezentbox.pl/co-powinnismy-wiedziec-o-uzaleznieniach/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here