Niełatwe początki ciąży

Długo czekałaś na dwie kreski, widniejące na teście ciążowym. W końcu największe z twoich marzeń się spełni i zostaniesz mamą. Nosisz pod sercem dziecko, istotę bezbronną, z którą do końca życia będzie cię łączyć cudowna więź. Ciąża to dar, który nie jest dany wszystkim kobietom, choć bardzo tego pragną. Czujesz dlatego, że powinnaś pomimo wszystko czuć wielką wdzięczność do opatrzności. Jednakże łatwo nie jest. Co tu dużo ukrywać… Zwłaszcza pierwsze tygodnie ciąży nie należą do łatwych. Początkowo jest tylko euforia. Wiadomo, dowiadujesz się o ciąży około czwartego tygodnia, w momencie kiedy spodziewasz się terminowej miesiączki. W tym tygodniu jeszcze nie ma jakiś specjalnych symptomów, stwierdzających ciąże, oprócz braku miesiączki. Chodzi bardziej o symptomy, które są nieprzyjemne dla kobiety. A takowe zaczynają pojawiać się około 6-7 tygodnia ciąży.
Niektóre z kobiet są tymi wybrankami, które przechodzą pierwszy trymestr ciąży bez jakiś znaczących dolegliwości. Ba! Czasem nawet zdarza się, że dowiadują się o ciąży dosyć późno, bo nie mają symptomów, które mogłyby to stwierdzić. Jednakże skupmy się na tych paniach, które niestety nie są w gronie tych szczęśliwców.
Według większości kobiet I trymestr i pierwsze tygodnie ciąży należą do najtrudniejszych. W tym okresie zaczynają się mdłości, nudności i wymioty. Potrawy zmieniają zapach, często kobiety nie mogą przełknąć żadnej z nich. Nie można powiedzieć, że wszystkie wyżej wymienione dolegliwości przyjdą na raz. Jedne z ciężarnych mają tylko mdłości, inne są uwrażliwione na różne zapachy, natomiast jeszcze inne wymiotują cały dzień.
Początki ciąży nie należą do najłatwiejszych. Musisz być na to przygotowana. Często przez te wszystkie dolegliwości będziesz musiała zwolnić tempo swojego życia, możliwe, że będzie potrzebne ci zwolnienie lekarskie z pracy. W pierwszych tygodniach najważniejsze jest, abyś dużo odpoczywała. Organizm musi się przyzwyczaić do nowej sytuacji i w II trymestrze możesz spodziewać się, że dolegliwości I trymestru miną. Mówi się, że w początkowej fazie ciąży jest niestety najwięcej poronień, dlatego trzeba robić wszystko, aby zminimalizować ryzyko. Nie zawsze jest to możliwe, bo często poronienia są niezależne od nas, jednakże myślę, że nawet pomimo tego warto choć na chwilę zwolnić tempo.
Wiele kobiet na początku ciąży czuje się źle. Są nudności, wymioty, zawroty głowy, jednakże ciąża jest jeszcze niewidoczna (oczywiście w zależności od budowy kobiety, pory roku – tego co kobieta ma na sobie, czy obcisłą bluzkę, czy luźny płaszcz). Pojawia się problem np. w środkach komunikacji, bo mało jest osób chętnych do ustąpienia młodej kobiecie miejsca. Apeluję, aby jednak nie bać się zapytać, poprosić o ustąpienie takiego miejsca, bo o upadek w autobusie, czy tramwaju nie jest ciężko. A kobieta powinna dbać o siebie i dziecko, które się w niej rozwija, nie tylko kiedy ciąża jest widoczna, ale już od pierwszych tygodni jej trwania.
Ciąża to wielkie wyzwanie dla kobiety. Pomimo tych wszystkich trudności, ciąża i tak jest cudem i błogosławieństwem, zarezerwowanym tylko dla kobiet, dlatego warto, aby doceniali to i kobiety i mężczyźni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here