Nauka jazdy na rowerze

Jazda na rowerze to wspaniały sport, który każdy człowiek uprawia z wielką przyjemnością. Te dwukołowe proste pojazdy częściowo ułatwiają nam całe życie. Zastępujemy nimi klasyczne samochody i środki publicznego transportu, co cenimy sobie przede wszystkim w dużych miastach. Błyskawicznie przejeżdżamy nimi tych parę kilometrów do pracy czy szkoły, podczas gdy jazda autem trwałaby o wiele dłużej, zwłaszcza w godzinach porannych, kiedy do na drogach pojawiają się liczne i spore korki. Powinniśmy także zachęcać do jazdy na rowerze swoje własne dzieci. A jeśli one wciąż nie wiedzą, jak obsługiwać rowery dla dzieci 20 cali, musimy je po prostu tego nauczyć.

Naukę jazdy na rowerze większość rodziców przeprowadza na płaskim podłożu. A jest to pierwszy błąd. Znacznie lepszym wyborem będzie lekko nachylona jezdnia. Powinna być ona gładka, bez uwidaczniających się na niej dziur czy nierówności. Musi mieć także płaskie zakończenie, jednak jeśli będzie ono delikatnie podwyższone, nic się nie stanie, o ile przez cały czas będziemy pilnować swojego dziecka. Ustawmy go po prostu na samym szczycie tej małej górki. Wcześniej też przedstawmy siodełko roweru tak, by znajdowało się ono jak najniżej. Usadzając dziecko na pojeździe, sprawdźmy, czy dotyka ono palcami obu stóp podłoża. Jedna jego noga (prawa w przypadku praworęcznych, a lewa w przypadku leworęcznych) powinna w całości leżeć na nawierzchni. Dzięki takiej pozycji dziecko spokojnie odepchnie się od podłoża swoimi nóżkami i będzie w stanie bezproblemowo rozpocząć swoją pierwszą przejażdżkę.

Ustawiamy więc malca na samej górze i puszczamy go do przodu. Podczas tych pierwszych przejażdżek dziecko nie musi trzymać obu nóg na pedałach. Powinno asekurować nimi swoje ciałko, utrzymując je w powietrzu i w razie potrzeby opierając się nimi na podłożu, delikatnie hamując. Oczywiście nie możemy puszczać swojego dziecka samego. Przez cały czas znajdujemy się tuż przy nim i kontrolujemy jego jazdę, w razie potrzeby zatrzymując cały rowerek lub starając się poprawić pozycję naszego dziecka. Takie zjazdy nauczą go przede wszystkim utrzymywania równowagi. Dziecko odkryje ciężar swojego ciała i spróbuje tak nim manewrować, aby zjeżdżać równo i nie przewracać i nie przechylać się na boki. Początkowo praktykujmy takie lekcje na rowerku biegowym – znacznie bezpieczniejszym od tego zwykłego. Dopiero później przesiądźmy malucha na rowery dla dzieci 20 cali, które są cięższe i większe.

Każde dziecko powinno dość szybko rozpocząć swoją naukę jazdy na rowerze. Jest to niezbędna umiejętność dla każdego człowieka. Wszyscy przecież od czasu do czasu poruszamy się tymi dwukołowymi pojazdami, które nie tyle są nam absolutnie potrzebne do życia, co po prostu zapewniają nam mnóstwo frajdy. Gdy już nauczymy swoje dziecko jeździć na rowerze, będziemy mogli zabierać je regularnie na emocjonujące i pełne wrażeń przejażdżki. Ten sport pobudzi ciała naszych pociech do większego rozwoju, zadba o ich sprawność i pozwoli im spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here