Kiedy maluch zaczyna siadać?

Wszyscy młodzi rodzice z wielkim zainteresowaniem śledzą krok po kroku jak przebiega rozwój ich dziecka. To niesamowite doświadczenie, kiedy codziennie możemy obserwować jak nasze małe, nieporadne niemowlę, które do tej pory było całkowicie zdane na pomoc dorosłych, staje się coraz bardziej samodzielne i zaczyna radzić sobie z różnymi czynnościami. Najpierw czekamy, aż nasze dziecko podniesie główkę, potem są obroty z brzuszka na plecki i odwrotnie. Te niby oczywiste dla nas umiejętności, do których nie przykładamy większej wagi, dla niemowlaka są niesamowitym osiągnięciem. Jednak chwila, na którą z dużymi emocjami czekają młode mamy, to etap kiedy dziecko zaczyna siadać.

Zazwyczaj dzieci zaczynają samodzielnie siedzieć w okolicach siódmego lub ósmego miesiąca życia. Zdarza się też, że już półroczne niemowlaki opanowują tą sztukę, a czasem następuje to dopiero w dziewiątym miesiącu. Wszystkie te przypadki jak najbardziej mieszczą się w normie, ponieważ każde dziecko rozwija się w innym tempie. Nie należy się zbytnio zamartwiać, jeśli naszemu maluchowi się nie spieszy do siadania. Bardzo ważne jest, aby nie robić niczego na siłę i pozwolić dziecku samodzielnie opanować tą sztukę, kiedy jest na to gotowe. Fizjoterapeuci przestrzegają przed sadzaniem na siłę dziecka zbyt wcześnie i np. obkładania go poduszkami, jak często radzą nasze babcie. Te dawne sposoby mogą nawet przyczynić się do powstawania wad kręgosłupa.

Dlaczego siadanie jest takim przełomowym momentem w życiu dziecka? Przede wszystkim widzi ono wtedy świat z zupełnie nowej perspektywy. Wszystko staje się wtedy znacznie ciekawsze, daje to też rodzicom czy opiekunom możliwości wymyślania zupełnie nowych zabaw. Siedzące dziecko coraz chętniej poznaje świat. Najprawdopodobniej nie będzie już chciało spokojnie leżeć w gondoli podczas spacerów, czas więc na zmianę wózka. Najczęściej wcale nie musimy kupować nowego, ponieważ większość wózków ma opcję 3w1 albo przynajmniej 2w1, gdzie po niewielkich modyfikacjach możemy przystosować go do pozycji siedzącej.

Kiedy dziecko samodzielnie już siedzi, jest to też idealny czas na rozszerzanie diety. Wprawdzie zdarza się, że podajemy pierwsze przeciery i papki już młodszym dzieciom w pozycji półleżącej, jednak jeśli chcemy stosować bardzo popularną i zalecaną metodę blw, samodzielne siedzenie w krzesełku do karmienia jest podstawą. Warto dobrze przemyśleć wybór odpowiedniego krzesełka. Najlepsze są te o regulowanym siedzeniu, gdzie można zmieniać stopień jego pochylenia, a tym samym pozycję dziecka na siedzącą lub półleżącą.

Jeśli już nie możesz się doczekać kiedy twój maluch sam usiądzie, musisz uzbroić się w cierpliwość i niczego nie wymuszać. Nawet jeśli przyjdzie ci poczekać nieco dłużej, nie ma powodów do obaw. Co ciekawe dzieci rozwijają się skokowo, zdarza się, że jednego dnia nie mają jakiejś umiejętności, a już następnego zachowują się tak, jakby robiły to od zawsze. Obserwowanie ich rozwoju to jeden z najbardziej magicznych momentów macierzyństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here