Kiedy dziecko raczkuje?

Prędzej czy później każde dziecko zaczyna raczkować. Zaczyna coraz mocniej interesować się otaczającym go światem, chce go poznać, dlatego usiłuje samodzielnie go zwiedzać. Kiedy dziecko raczkuje? Według specjalistów pierwsze próby raczkowania mogą pojawiać się u maluchów w wieku około sześciu miesięcy. Zdarza się jednak, że dziecko zaczyna raczkować dużo później – na przykład dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia. A czy jest to powód do niepokoju? Czy taki sygnał świadczy o nieprawidłowym rozwoju malca?

Przeważnie dzieci zaczynają stawiać swoje pierwsze samodzielne „kroczki” w wieku od sześciu do dwunastu miesięcy. Zazwyczaj dzieje się to w połowie tego cyklu. Ośmiomiesięczny szkrab próbuje samodzielnie się poruszyć i zaczyna czołgać się po podłodze do tyłu, stopniowo ucząc się poruszania się w przód. Przypomina to zwykłe pełzanie. Maluchy nie mają jeszcze w pełni rozwiniętych nóżek, a ten brak próbują nadrobić swoimi rączkami. Już w bardzo młodym wieku są one dość dobrze wykształcone. Szybko stają się silne i sprawne, pozwalając dziecku na samodzielne przesuwanie się po podłodze. Maluszek opiera się na swoich rączkach i zaczyna się na nich odpychać. Zazwyczaj na tym etapie dziecko uczy się także samodzielnie siadać i jest to bardzo dobry sygnał, świadczący o jego prawidłowym rozwoju ciała. W takim momencie rodzice muszą jednak zwracać większą uwagę na zachowanie swojej pociechy. Raczkowanie może bowiem obciążać mięśnie szyi, dlatego warto tak układać przy nim swoje dziecko, aby nie przechylało ono swojej główki w tył, a starało się ją utrzymać w prawidłowej pozycji.

Kiedy dziecko raczkuje? Otóż maluch powinien uczyć się pełzania jeszcze przed ukończeniem pierwszego roku życia. A co zrobić, jeśli dziecko niechętnie podejmuje jakiekolwiek próby chodzenia? Jeżeli nawet położone na podłodze dalej leży w miejscu i nie chce nigdzie się ruszyć? Wielu rodziców mających takie problemy szuka odpowiedzi na swoje pytania w Internecie. Próbują się dowiedzieć, jak przyspieszyć raczkowanie dziecka, jednakże nie znajdują odpowiedniego rozwiązania. Niestety nie da się tak zadziałać na rozwój dziecka, aby nagle zmusić je do raczkowania. Można jednak przetestować kilka prostych metod, które są w stanie wesprzeć ogólny rozwój motoryczny malca. Polegają one między innymi na układaniu dziecka na brzuszku. W tej pozycji maluch uczy się utrzymywać swoją główkę w prawidłowej pozycji, co zdecydowanie ułatwia mu późniejsze raczkowanie. Dobrym pomysłem będzie też turlanie pociechy. Jeżeli zacznie się ona samodzielnie obracać, stąd już krótka droga do pierwszego raczkowania.

W swoim czasie każde dziecko powinno samodzielnie zacząć raczkować. Nie trzeba go do tego na siłę zmuszać czy zachęcać. Nie trzeba stosować żadnych metod opisywanych sieci, które tylko w teorii mają przyspieszyć to pierwsze raczkowanie. Jeśli dziecko będzie na to gotowe, same zacznie pełzać po podłodze, przechodząc później zupełnie naturalnie do zwykłego chodzenia. Tak powinien wyglądać prawidłowy rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here