Jaka muzyka będzie dobra dla dzieci?

Muzyka łagodzi obyczaje. Błyskawicznie poprawia nastrój i sprawia, że czujemy się po prostu szczęśliwsi. Gdy tylko dopada nas chandra, od razu włączamy sobie swoje ulubione piosenki i już po paru minutach wsłuchiwania się w rytmiczną melodię czujemy się lepiej. Muzyka dodaje nam również energii. Ta skoczna, radosna, z wyraźnie zauważalnym rytmem zachęca nas do aktywnego działania – niekoniecznie uprawiania sportów, ale przynajmniej sprzątania lub gotowania. Muzyka ma tak naprawdę pozytywny wpływ na wszystkich ludzi. Dzieci również powinny jej słuchać, choć akurat dla nich nie każda piosenka będzie odpowiednia.

Pierwszy etap – dziecko jest jeszcze w brzuszku swojej mamy. Mimo iż nie widzi otaczającego go świata i teoretycznie nie jest w stanie usłyszeć wszystkich jego dźwięków, stopniowo zaczyna na nie reagować. To dlatego psycholodzy i lekarze zawsze zachęcają swoje pacjentki do rozmawiania z dziećmi podczas ciąży. Uczą się one głosu swoich rodziców i automatycznie go zapamiętują, dzięki czemu już na tym etapie zacieśniają się łączące rodzinę więzi. Warto także oddziaływać na rozwijającego się maluszka zwykłą muzyką. Mimo iż nie będzie mieć ona większego wpływu na jego ogólny rozwój, co zostało udowodnione i potwierdzone naukowo, pozwoli mu się wyciszyć i uspokoić. Zacznie też tworzyć ciasną więź łączącą matkę z jej nienarodzoną pociechą. Korzyści wynikających z puszczania muzyki dzieciom znajdującym się w brzuszku jest całkiem sporo, dlatego warto tę metodę praktykować.

Muzyka relaksacyjna dla dzieci sprawdzi się natomiast doskonale u niemowlaków. Dla nich bowiem zbyt głośne i hałaśliwe piosenki byłyby zbyt mocne. Klasyczne utwory są natomiast na tyle ciche i spokojne, iż potrafią uspokoić nawet niesfornego szkraba, który bezustannie płacze, wierci się i nie daje swoim rodzicom chwili wytchnienia. Zamiast usiłować tulić go w swoich ramionach, podawać mu butelkę z mlekiem czy kołysać go w wózeczku, czasem lepiej włączyć mu płytę z utworami barokowymi. Według samych specjalistów zajmujących się analizą rozwoju niemowlaków doskonałym wyborem mogą okazać się m.in. popularne utwory Bacha czy nawet Szopena. Tak naprawdę już za grosze można zdobyć składającą się z nich płytę. Nie musi być ona cudownie opakowana, nie musi zawierać licznych dodatkowych elementów – dla samego dziecka nie będzie to miało kompletnie żadnego znaczenia. Dlaczego jednak muzyka relaksacyjna dla dzieci jest polecana przez samych ekspertów od wychowania? Ponieważ przede wszystkim uspokaja i koi stargane nerwy. Pomaga się zrelaksować, staje się odprężeniem dla duszy i ciała, ułatwiając dzieciom samo zasypianie. Kilka minut takiej muzyki może okazać się skuteczną alternatywą dla kołysania czy czytania książeczek. Przy spokojnych melodiach nawet najbardziej energiczny malec błyskawicznie zaśnie.

Fascynację muzyką warto utrzymywać w dzieciach także i w późniejszych latach – w wieku przedszkolnym czy nawet szkolnym. Piosenki są dobre dla wszystkich. Zarówno tych najmłodszych, jak i nieco starszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here