Jak się pozbyć pokrzywki alergicznej

Gdy naczynia krwionośne nienaturalnie się rozszerzają i tym samym stają się bardziej przepuszczalne, można mówić o rozwinięciu się pokrzywki na twarzy bądź innych częściach ciała, czyli chorobie objawiającej się swędzącymi bąblami pokrzywkowymi na skórze. Najczęściej jest to typowa reakcja alergiczna organizmu. A jak sobie z nią poradzić?

Przyczyny pokrzywki alergicznej

W przypadku tej choroby do rozwinięcia się zmian skórnych dochodzi na skutek kontaktu z czynnikami alergizującymi. Zalicza się do nich m.in. alergeny kontaktowe oraz wziewne, czyli przede wszystkim pyłki, kurz, sierść zwierząt, ale też lateks.

Groźnymi alergenami są również niektóre produkty spożywcze, czyli przede wszystkim orzechy, nabiał (z uwagi na występującą w nim laktozę) i soja oraz poszczególne leki – np. środki przeciwbólowe i znieczulające.

Leczenie pokrzywki alergicznej

Teoretycznie nawet nieleczona pokrzywka na twarzy powinna sama z siebie zniknąć już po kilku bądź kilkunastu godzinach, ale gdy do tego nie dojdzie, trzeba zająć się nią na poważnie. Pacjentom lekarze przepisują zwykle leki przeciwhistaminowe. Zmniejszają one zmiany skórne i minimalizują uczucie swędzenia.

Pomóc mogą także preparaty przeznaczone do stosowania bezpośrednio na skórze, czyli m.in. kremy, maści, pasty, emulsje, a nawet ziołowe i naturalne wyciągi. Nie wolno ich jednak używać w przypadku pokrzywki na twarzy, gdyż mogłyby podrażnić cienką i delikatną skórę.

Leczenie domowe

Jeżeli chory nie ma takiej możliwości, by skontaktować się z lekarzem, powinien oczywiście leczyć się na własną rękę. Domowe sposoby w tym przypadku bywają naprawdę skuteczne.

Większość maści i kremów przeznaczonych do leczenia powierzchniowego można dostać w aptekach bez recepty, podobnie zresztą jak wszystkie naturalne wyciągi roślinne. Ulgę przyniosą również okłady wykonane z kostek lodu oraz kompresy z rumianku.

Leczenie pokrzywki dziecięcej

W przypadku, gdy pokrzywka na twarzy rozwinie się u dziecka, należy zachować nieco większą ostrożność, gdyż dziecięca skóra jest jeszcze bardziej delikatna i wrażliwa od tej dorosłej. Nie powinno się na niej stosować agresywnych środków. Lepiej sprawdzą się te w stu procentach naturalne.

A jeszcze lepiej, gdyby leczeniem pokrzywki dziecięcej zajął się sam lekarz. Nawet takiej przypadłości nie powinno się bowiem bagatelizować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here