Jak przetrwać ciążę partnerki

Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety. Z jednej strony jest to piękny moment oczekiwania na pojawienie się na świecie maleństwa, z drugiej – czas gwałtownych zmian, huśtawek nastrojów, obaw i niepokoju. W związku z tym pojawia się coraz więcej poradników, grup wsparcia i forów dla kobiet w ciąży, na których mogą one dowiedzieć się wiele o tym, co je czeka, co dzieje się w ich organizmie i na co powinny się przygotować. Często zapomina się jednak, że w tym ważnym czasie przy kobiecie najczęściej jest także jej partner, który choć nie doświadcza wszystkich tych zmian psychofizycznych, to jednak jest świadkiem i uczestnikiem dobrych i złych momentów ciąży kobiety. Dlatego poniżej znajdziecie kilka cennych informacji dotyczących ciąży waszej partnerki i rad, jak przetrwać ten – nieraz niezwykle burzliwy – czas w jej życiu.

Początek ciąży może być szczególnie trudnym momentem. Kobieta jest wówczas pełna niepewności i niepokoju. Musi zaakceptować sytuację, w której się znalazła i radzić sobie z burzą hormonów, które szaleją w jej organizmie. W tej sytuacji bardzo ważne jest dla niej wsparcie mężczyzny, który rozwieje jej obawy, dotyczące przyszłości i utwierdzi w przekonaniu, że wspólnie poradzą sobie z wychowaniem dziecka. Warto uczestniczyć razem z partnerką w ważnych momentach ciąży – zwłaszcza badaniach USG.

Pierwszy trymestr to też często czas nasilonych objawów ciąży, zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego. Kobiety wymiotują, mają mdłości – warto w tym czasie pozwolić swojej partnerce na jak najwięcej odpoczynku i relaksu. Jeśli mężczyzna odciąży ją trochę w domowych obowiązkach, pozmywa naczynia czy ugotuje obiad, z pewnością zostanie to dostrzeżone i docenione.

Drugi trymestr to w większości przypadków najlepszy moment ciąży. Mijają wówczas dolegliwości pierwszego trymestru, a jednocześnie brzuch nie jest jeszcze tak duży, by utrudniał poruszanie się. To doskonały czas na wspólny wyjazd – kobieta z pewnością doceni zaplanowanie romantycznego wypadu tylko we dwoje. Warto pamiętać, że po urodzeniu się dziecka z dużym prawdopodobieństwem długo nie będziecie w stanie wyrwać się gdzieś sami, żeby celebrować swój związek. Wykorzystajcie więc ten czas.

Ostatnie miesiące to już czas intensywnego przygotowania na pojawienie się na świecie dziecka. Większość kobiet doświadcza wówczas tzw. syndromu wicia gniazda – nerwowo sprzątają mieszkanie i porządkują rzeczy, czują potrzebę urządzenia miejsca dla malucha. Warto, by mężczyzna wspierał kobietę w tym momencie zamiast zbywać jej potrzeby. Udajcie się na wspólne zakupy, wybierzcie wyprawkę dla malucha i urządźcie jego pokój lub kącik w swojej sypialni. Dzięki temu kobieta zyska poczucie, że jest przygotowana na narodziny dziecka, a jej równowaga psychiczna jest w tym momencie niezwykle ważna. Koniecznie zapiszcie się też do szkoły rodzenia i uczestniczcie w zajęciach razem – niezależnie od tego, czy partner planuje być przy porodzie, czy nie. Przekazywana na tych zajęciach wiedza przyda się bowiem także w domu, podczas pierwszych miesięcy życia malucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here