Ciąża

Ciąża to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych, ale też często jednocześnie trudnych okresów w życiu każdej kobiety. Świadomość, że w naszym ciele rozwija się dziecko jest czymś niezwykle wyjątkowym, skłaniającym do przemyśleń oraz skutkującym diametralną zmianą swojego dotychczasowego życia. Od tej pory bowiem kobieta odpowiada nie tylko za siebie, ale również za tą małą istotkę, która niebawem przyjdzie na świat i która w pierwszych latach swojego życia będzie od niej całkowicie zależna.
Okres ciąży wymaga od każdej przyszłej mamy przede wszystkim odpowiedzialności. Szczególnie musi ona zwrócić uwagę na to jak się odżywia. Podczas ciąży należy całkowicie zaprzestać palenia papierosów oraz spożywania alkoholu, ponieważ używki mogą zaszkodzić dziecku. Matka powinna jeść potrawy bogate w witaminy, a więc owoce i warzywa. Niezbędnym składnikiem diety ciążowej jest mięso, które przyszła mama powinna spożywać bardzo często. Jest ono źródłem żelaza, na które zapotrzebowanie w czasie ciąży jest niemal dwa razy większe niż normalnie. Należy jednak całkowicie zrezygnować z surowego mięsa i ryb, które może zawierać pasożyty. W czasie ciąży tłuszcze zwierzęce należy zamienić na tłuszcze roślinne choć posmarowanie masłem kromki chleba oczywiście nie zaszkodzi. Oleje roślinne zawierają dużo kwasów omega-6 niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania płodu. Podstawowym składnikiem diety kobiety w ciąży powinny być węglowodany złożone, a więc ziemniaki, makaron, kasza czy ryż. Wbrew pozorom przyszła mama nie powinna odmawiać sobie słodkości, ponieważ glukoza zawarta w cukrze również dobrze wpływa na płód. Ważny jest jednak umiar. Słodycze nie mogą bowiem zastępować treściwego obiadu.
Choć zdrowa dieta powinna obowiązywać przez całą ciąże to powszechnie wiadomo, że pierwsze tygodnie ciąży są dla większości kobiet udręką przez towarzyszące im nudności, bezsenności i ogólnego złego samopoczucia. W tym czasie jedzenie często jest od razu zwracane zanim organizm zdąży je przetrawić. W pierwszych tygodniach ciąży tworzą się wszystkie narządy wewnętrzne dziecka i zaczyna bić serce. w 12 tygodniu dziecko przypomina już około sześciocentymetrową miniaturę człowieka. W drugim trymestrze ciąży wszelkie dolegliwości zwykle ustępują, a samopoczucie kobiety ulega poprawie. U dziecka natomiast rozwijają się zmysły. W kolejnych tygodniach kształtują się struny głosowe, dziecko zaczyna otwierać oczy, reaguje na światło. Ostanie tygodnie ciąży są najcięższe. Pojawiają się bóle pleców, skurcze łydek, a nogi puchną. Dziecko natomiast coraz bardziej zaczyna przypominać noworodka. Jego policzki się zaokrąglają. W tym okresie maluch coraz mniej się rusza. Jest bowiem coraz większy i zaczyna mu już brakować miejsca w brzuchu mamy. Pod koniec trzeciego trymestru ciąży dziecko waży przeciętnie pomiędzy 2,5 a 3,6 kg. W tym czasie zarówno matka jak i dziecko przygotowują się na zwieńczenie dziewięciomiesięcznego okresu ciąży jakim jest poród – bolesne, ale zarazem najpiękniejsze wydarzenie w życiu każdej kobiety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here