Biegunka u niemowlaka

Prawdopodobnie każdy, kto ma dzieci, zna z pewnością problem, jakim jest występująca biegunka u niemowlaka. Zdarza się ona dość często, dlatego zasadne wydaje się być pytanie, z jakiego powodu się pojawia, co oznacza i jak zapobiegać jej występowaniu, i co najważniejsze, jak sobie z biegunką poradzić gdy już wystąpi u naszego niemowlaka.

Kiedy tak na prawdę możemy mówić o biegunce?
O biegunce możemy mówić w sytuacji gdy niemowlę oddaje w przeciągu dwunastu godzin więcej niż cztery luźne stolce (w przypadku karmienia piersią ten pułap się trochę zwiększa, standardem może być nawet dziesięć kupek). Dlatego ważne jest obserwowanie kupek niemowlaka, przy biegunce stolec może się zmienić na lekko zielonkawy, inny też będzie jego zapach. W takich sytuacjach może się również pojawić gorączka, czy też brak apetytu u dziecka.

Jakie są przyczyny pojawienia się biegunki u niemowlaka? Oto kilka z nich:
– wystąpienie infekcji bakteryjnej – może to być zakażenie gronkowcem, salmonellą, itp., towarzyszące objawy to silny ból brzucha, gorączka, wymioty,
– wystąpienie infekcji wirusowej -(tak zwana grypa żołądkowa) pojawiają się również: wymioty, gorączka lub brak apetytu,
– niewłaściwa dieta, nieświeży pokarm,
– obecność pasożytów,
– alergia pokarmowa – objawia się wystąpieniem wysypki u niemowlaka oraz nudnościami,
– ząbkowanie.

Jak sobie radzić, w przypadku gdy już wystąpi biegunka u niemowlaka?
Przede wszystkim należy mieć świadomość tego, iż biegunka może szybo doprowadzić naszego niemowlaka do odwodnienia. A jak wiemy jest to groźny stan, szczególnie u niemowląt. Odwodnienie u niemowląt może skutkować zapadaniem się ciemiączka, a także zmniejszoną ilością oddawanego moczu. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja i odpowiednie działanie przy pojawieniu się biegunki.

Niepokojącymi oznakami zawsze są:
– pulsujące ciemiączko i oczodoły u dziecka,
– wysuszone wargi i język niemowlaka,
– gdy niemowlę wygląda na osłabione, ma bladą skórę, zmniejszone, napięcie skóry,
– gdy nie oddaje moczu, lub też rzadko je oddaje, a mocz jest ciemnej barwy,
– gdy niemowlę nie chce przyjmować płynów.

W takich sytuacjach konieczna jest zawsze wizyta u lekarza. Mimo to, iż leki na biegunkę dla dzieci są łatwo dostępne w aptekach, to lepiej bez znajomości przyczyny, nie ryzykować i nie podawać ich na własną rękę. Jednak należy pamiętać o tym, iż każde dziecko z biegunką powinno zostać zbadane przez lekarza. W cięższych przypadkach biegunki stosowana jest nawet hospitalizacja i nawadnianie kroplówkami.

Co należy podawać dziecku w trakcie biegunki?
Przede wszystkim ważne jest, aby podawać dziecku odpowiednią ilość płynów aby zapobiec odwodnieniu. Powinno to być intensywne nawadnianie, można podawać dziecku niesłodzone herbatki, na przykład rumiankowe, koperkowe lub też roztwory elektrolitowe (nie zalecane w tym przypadku są soki owocowe).

Jak zapobiegać występowaniu biegunki?
Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową higienę i szczególnie pamiętać o starannym myciu rąk i świeżości pokarmów podawanych dziecku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here