Baterie AA i AAA

Baterie obecnie są częścią codziennego życia. Zabawki, piloty do sprzętu RTV czy bezprzewodowe urządzenia – zazwyczaj są one zasilane właśnie odpowiednio dobranymi bateriami. Jednakże, aby dobrać je odpowiednio do urządzeń, warto wiedzieć, jakie wybrać i jakie rodzaje są zalecane do konkretnego urządzenia. Pośród bardzo wielu ich rodzajów, zarówno jak chodzi o wielkości czy też kształt, najbardziej popularnymi z pewnością są tak zwane paluszki. Pod tą nazwą ukrywają się baterie AA oraz baterie AAA.

Bateria AA – jej cechy i zastosowanie

Baterie AA nazywane większymi paluszkami klasyfikowane są również jako baterie o oznaczeniu LR6. Takie oznaczenia są zgodne z przyjętymi międzynarodowymi standardami, dotyczącymi zarówno wielkości, jak i ich właściwości. Jeśli chodzi o ich wielkość, baterie AA mają cylindryczny kształt, długość 50,5 mm i średnicę od 13,5 do 14,5 mm. Ich waga oscyluje w granicach od 14 do 24 gramów, co uzależnione jest od rodzaju zastosowanego w nich elektrolitu. Znacznie cięższe są baterie alkaliczne, które charakteryzują się o wiele dłuższą żywotnością. Pojemność baterii AA waha się od 1500 mAh do 2980 mAh w bateriach alkalicznych.

Bateria AAA – czym się różni od baterii AA?

Baterie AAA w porównaniu do baterii AA są przede wszystkim znacznie mniejsze. Mają długość 44,6 mm, średnicę 10,5 mm i wagę około 12 g, co sprawia, że różnica pomiędzy nimi jest widoczna gołym okiem. Większość osób różnice pomiędzy nimi kojarzy właśnie z różnicami w ich wielkości, jednakże nie można zapominać również o ich pojemności. Wraz z mniejszymi rozmiarami idzie również zmniejszona pojemność, od 540 mAh do 1200 mAh w bateriach alkalicznych. Różnią się także tym, gdzie są wykorzystywane. Warto pamiętać, że tych dwóch rodzajów baterii nie można stosować zamiennie, nie tylko ze względu na ich wielkość, ale również ze względu na różnice w pojemności.

Wybór baterii do konkretnych przedmiotów i zastosowań to również szereg odmiennych oczekiwań. Te, które mają być stosowane w dziecięcych zabawkach, powinny być przede wszystkim wytrzymałe i odporne na rozlewanie. W przedmiotach takich jak piloty zazwyczaj każdy chce zastosować taki rodzaj baterii, które sprawią, że nie trzeba będzie ich zbyt często wymieniać. Na takie cechy wpływa na przykład sposób ich konstrukcji czy materiały zastosowane do pokrycia wierzchniej warstwy baterii. Obecnie na opakowaniach wielu z nich można znaleźć nie tylko ich oznaczenia czy informacje o pojemności, ale również o przedmiotach, do których są w głównej mierze przeznaczone.

Baterie można kupić również przez Internet np. https://baterie-hurt.pl/pl/12-baterie, dzięki czemu szczegółowym opisom produktów mamy pewność, jaki produkt dokładnie wybieramy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here