Astma a wpływ na przebieg COVID-19

Osoby, które cierpią na choroby związane z dolegliwościami układu oddechowego mają wiele obaw w czasach pandemii COVID-19. Szczególnie zaniepokojeni są pacjenci z astmą. Boją się oni nasilenia objawów choroby w przypadku zakażenia koronawirusem. Czy słusznie?

Astma – czym jest?

Astma inaczej określana jako dychawica, to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Jej nasilenie zależy od indywidualnego przypadku. Charakteryzuje się nawrotem symptomów chorobowych. Do jej objawów zalicza się świszczący oddech, duszności, kaszel, a także uczucie ściskania w klatce piersiowej. Wyróżnia się astmę oskrzelową, a także sercową. W ciężkim stadium choroba ta objawia się niewydolnością oddechową. W takim przypadku konieczne jest leczenie szpitalne.
Astma a koronawirus

Specjaliści od chorób płuc w piśmie „Journal of Allergy Clinical Immunology” informują, że osoby chore na astmę wcale nie muszą bardzo ciężko przechodzić zakażenia koronawirusem. Oczywiście jest to też uzależnione od indywidualnych przypadków oraz dodatkowych dolegliwości u tych pacjentów. Także ich wiek ma tu duże znaczenie.

Naukowcy stwierdzają, że astmatycy ze słabą wydolnością płuc, często lepiej znoszą COVID-19 niż ci, którzy astmy nie mają.

Uczeni twierdzą również, że korzyści przynosi przyjmowanie tzw. wziewnych środków sterydowych. Przypuszczają oni, że leki te są w stanie blokować wirusa, który nie będzie w stanie zainfekować komórek człowieka chorego na astmę. Ich wadą jest jednak osłabianie odporności.

Polskie Towarzystwo Alergologiczne twierdzi, że jeśli osoby z astmą są poddawane właściwemu leczeniu, to nie muszą obawiać się ostrego przebiegu COVID-19. Przypuszcza się też, że być może jest to również ochrona przed zakażeniem koronawirusem. To jednak wymaga dalszych badań i obserwacji osób chorych na astmę. Polecamy zapoznać się z: https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/czy-kontrola-astmy-zmniejsza-ryzyko-ciezkiego-przebiegu-covid-19

W dobie koronawirusa

Podczas pandemii COVID-19, chorzy na astmę muszą po prostu bardziej dbać o siebie. Ograniczać kontakt z innymi, przestrzegać zasad bezpieczeństwa i dystansu społecznego oraz systematycznie przyjmować zalecane im leki. Dzięki takiemu postępowaniu będą mniej narażone na zachorowanie, a zagadnienie pt. „astma a koronawirus”, nie będzie stanowiło problemu oraz tematu częstych rozważań wśród samych zainteresowanych.

Wciąż dostarczane są nowe wiadomości na temat koronawirusa i badań z nim związanych. Naukowcy poszukują skutecznych leków, a każdy dzień przynosi nowe rozstrzygnięcia. Dlatego warto śledzić wiarygodne źródła wiedzy, a takim na pewno jest platforma Adamed.expert, gdzie można dowiedzieć się wielu przydatnych informacji o pandemii COVID-19.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here